Súbory .NZB
Mnohé začať dobrodružstvo Usenet opýta, čo má robiť so súbormi. NZB a co to je.
V dvoch predchádzajúcich článkoch som sa zmienil, ako ju použiť NZB súbory:
Rýchly začiatok a Usenet príklad binárnou Newsreader Alt.Binz.
Ako vyhľadávať súbory .NZB?
Teraz, vzhľadom na množstvo informácií by bolo žiaduce zhromaždiť a predložiť ich opätovne v jednoduchom a zrozumiteľným spôsobom. Dúfam, že v prípade, že predchádzajúce dva články nevysvetlila niečo vysvetľovať to dobré.
Aké sú NZB súbory?
NZB je formát súboru založený na XML správ, ktoré umožní sťahovanie Usenet serverov. NZB vám rýchlejšie a účinnejšie vyhľadávanie dát a nevyžaduje využitie v hlavičke správy.
Jednoducho stiahnutie súboru. NZB importovať do vášho Výstava, ktorý podporuje NZB formáte.
Kde nájdem NZB súbory?
Po prvé, ako je obvyklé, pomocou bezplatného nástroja, ktoré nevyžadujú registráciu. Tieto sú uvedené indexovanie stránok:
Samozrejme, ak máte vhodné diskusných čitateľa – jedná sa zvyčajne vypláca na postavená-in mechanizmus pre hľadanie NZB súbory. Príklady takýchto čítačiek sú Newsleecher a NewsBin Pro. GrabIt zadarmo samozrejme tiež splní svoju úlohu.
Môžeme tiež využiť platených služieb, ale nie sú crawl všetky bití sú ponúkané zdarma. NZB4U ponúka NZB hľadanie súborov, ale s retenčný čas 75 dní a musí byť zaznamenaná. S NewzBin zase vyžaduje súčasný člen mieste.
Čo mám robiť, keď už som NZB súbor?
Import do vášho Výstava (v Alt.Binz špeciálna tlačidla). Je sstupující to len otvoriť čitatelia predtým uložené na disku NZB súboru. Čitateľ musí mať zabudovaný-in pre podporu NZB súbory.
Ak to chcete jednoducho popísané na príklade Alt.Binz čitateľ v tomto článku:
Rýchly začiatok a Usenet príklad binárnou Newsreader Alt.Binz.
Nižšie je zoznam niektorých čitateľov, že pomoc diskusných NZB súbory:
Newsreaders s podporou NZB – zdarma
Newsreaders s podporou NZB – obchodné
- NewsLeecher (Windows 98 i wyższe)
- NewsBin Pro (Windows)
- Forte Agent (Windows 95, 98, NT, ME, 2000, 2003, XP, Vista)
- BinTube (Windows 98, ME, NT, 2000, XP, Vista)
- News Rover (Windows 95, 98, NT, ME, 2000, XP)
- TLNews (Windows)
- Binary Boy (Windows 2000, XP, Vista)
Interesting, I`ll quote it on my site later.
Thank you
Thanks, I hope it will help you and…hope to see you again. There will be more interesting data in the future.
unzbin jest maly, prosty i latwy w obsludze. a znasz jakies polskie indeksery NZB? chodzi mi o polskie wstawki.
Fakt z Unzbinem. Wyprzedziłeś mnie, bo się nim bawię od jakiegoś czasu i miałem o nim wspomnieć . Bardzo fajny i godny polecenia. Wprawdzie chłopaki miały zatarg na samym starcie z Giganews ale sprawa znana jest w niewielkim gronie osób i została wyciszona.
Co do Usenetu. Niestety Polska jest zaściankiem i w tej chwili już niewiele osób pamięta o sieci Usenet. A Usenet zmienił się i żyje dzięki binariom. Nie spotkałem się z polskim indekserem NZB i chyba jeszcze trzeba będzie poczekać. W sumie przydałby się taki soft uwzględniający polską specyfikę. Wszystko na razie dlatego, że ludzie są zapatrzeni tylko w p2p i torrenty a Usenet oferuje tu naprawdę spore możliwości.
Do tej pory nie cierpiałem na brak polskich wstawek. Ale może warto coś zadziałać w tym kierunku np. Usenet świetnie by się tutaj sprawdził gdyby jakaś grupa stwierdziła, że wrzuca je tylko do Usenetu haha.
sam korzystalem przez ostatnie lata z torrentow, ale starzeje sie, potrzebuje jakiegos bezpiecznego i wygodnego zrodla i jestem sklonny za to zaplacic. publiczne trackery nie sa bezpieczne a predkosci czasem nie zadowalaja. z kolei prywatne trackery wymagaja seedowania przez 48 godzin, co jest nie lada uciążliwe.
w tej sytuacji usenet wydaje sie byc naprawde dobrym rozwiazaniem, ale musialem sie naprawde niezle napocic, zeby sie nauczyc z tego korzystac. a ciagle dowiaduje sie nowych rzeczy. np dzis dowiedzialem sie o darmowym serwerze usenetu just4today. codziennie zmienia sie haslo, retencja plikow to tylko 10 dni, a limit predkosci to okolo 500 kB/s. jesli sie zastanowic, to pokrywa to 90% zapotrzebowania przecietnego zjadacza chleba. jest to za darmo, szybko i wygodnie, tylko nikt o tym nie wie.
no i tu sie nasuwa wniosek: moze usenet jeszcze sie trzyma, bo nie jest taki popularny, i moze lepiej zeby tak pozostalo. niech obroncy praw autorskich walcza z torrentami.
Zgadzam się. Co do bezpieczeństwa to niedawno miałem taka sytuację, że już wiem jak studia filmowe szybko działają w sprawie naruszania ich praw. Oni monitorują sieć bardzo dokładnie.
Usenet jest dobrym wyjściem. Fakt trzeba się trochę wciągnąć w obsługę. Kiedyś kiedy był to głównie tekst wszystko było prostsze. Używało się klienta pocztowego i czytało grupy dyskusyjne. Teraz wykorzystuje sie możliwość wrzucania i ściągania plików binarnych i jest tego mnóstwo. Takie np. bajki dla dzieci typu Reksio czy Bolek i Lolek – jest tego sporo nie mówiąc o premierach filmowych. Usenet jest szybki, bo serwery z dobra retencja i z zawartością są utrzymywane przez firmy. Na zachodzie Usenet jest popularny. Transfer jest bardzo ok i nikt nie siedzi na człowieku i nie śledzi ruchów w sieci. Można łączyć się po ssl i używać VPN. Także w sprawie jakości i bezpieczeństwa jest o całe lata świetlne lepiej. Z darmowymi serwerami Usenetu masz rację. Mało kto wie i prawdę mówiąc po jakimś czasie też przeskakujesz na płatne, bo chcesz mieć komfort. U nas jeszcze to kwestia zarobków i kwestia mentalności – potem wygoda przeważa. Nie każdy potrzebuje retencji na poziomie 700 dni i te 10 dni wystarczy, żeby złapać nowości. Jest na pewno szybko, choć komercyjne nie limitują prędkości.
Co do obrońców praw autorskich – łapią się za systemy indeksujące NZB czasem Usenet się broni, bo też ma za sobą ogromną historię i ludzi.
A czy wiadomo czym traktować NZB files na mac os x?
Pozdrawiam
Tak, wiadomo.
Przykładowe czytniki czytające pliki NZB na Mac OS X to:
darmowe:
SABnzbd+,
iGrabNews,
Binreader,
płatne:
Unison w cenie 29 $,
NZB Drop w cenie 29 $,
ale możesz też zerknąć na czytnik Hogwasher tej samej firmy ale nie ma obsługi NZB chociaż ma wbudowany tzw. media viewer.