Alt.binaries.pl.multimedia

Grupa alt.binaries.pl.multimedia to największa ze znanych mi polskojęzycznych grup binarnych w sieci Usenet. Zawiera najwięcej danych, bo ok. 1,14 TB i praktycznie codziennie pojawiają się na niej nowe materiały.

Statut grupy mówi jasno:

Intencją proponowanej grupy jest, że będzie ona funkcjonowała jako miejsce spotkań dla wszystkich polskojęzycznych osób, żyjących w Polsce i poza jej granicami.
Użytkownicy będą mogli się dzielić /wymieniać/, dyskutować o jakimkolwiek (binarnym) audio-wizualnym materiale w ich ojczystym języku (jak n.p.: filmy fabularne, filmy dokumentalne, seriale telewizyjne, muzyka albo inne), obojętnie w jakim formacie te zostaną zaprezentowane (mpg, avi [DivX, Xvid], wma, mp3 albo innym).

Grupa ta nie będzie moderowana. Materiały nie na temat, binarki nie na temat, ogłoszenia komercjalne (spam), ataki w celu skasowania oraz wrogie cross-postowanie nie będą tolerowane.

Jest to najbardziej prężna polska binarna grupa dyskusyjna. Oto krótka charakterystyka z podziałem wg zawartości:

alt.binaries.pl.multimedia

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 1. bastek
  luty 15th, 2011 at 07:03 | #1

  Kiedyś było forum tej grupy. Jest ono jeszcze? Swego czasu dość prężnie funkcjonowała grupa alt.pl.binaries.nfo. Jest na chwilę obecną gdzieś w sieci coś podobnego?

  pozdrawiam

 2. Rafal Olszak
  luty 15th, 2011 at 08:42 | #2

  Witam,
  Tak kiedyś było takie forum jednak w 2008 roku domena nie została opłacona i „spadła”. Forum istniało pod domeną multimediaforum-pl.com . W tej chwili ta domena zaparkowana jest na jednym z parkingów i wyświetla linki reklamowe.
  Grupa alt.binaries.pl.multimedia jest w tej chwili najbardziej prężną polską grupą binarną. Na pewno zapowiedzi wrzutów czy repostów by się przydały i spowodowały szybszy wzrost ilości materiałów na grupie. Do niektórych materiałów na forum można dotrzeć za pomocą archiwów, które istnieją w internecie: web.archive.org/web/20080517053024/www.multimediaforum-pl.com/forums/index.php
  Postaram się jeszcze coś napisać trochę później.

 3. bastek
  styczeń 13th, 2012 at 18:46 | #3

  Ostatnio natknąłem się na ciekawe forum http://nzb-polish.net/
  Może z biegiem czasu będzie to coś na wzór multimediaforum-pl.com , gdzie będą zamieszczane jakieś tutoriale, związane z usenetem.

 4. Rafal Olszak
  styczeń 13th, 2012 at 21:09 | #4

  Kto wie? Może coś z tego będzie. Z tutorialami jest taki problem, że zawsze na napisanie jest mało czasu. Poza tym trzeba to robić z głową – patrz poprzednie zdanie :) . Czasem dziwię się, że usenet nie jest tak u nas popularny a czasem myślę, że to wielka zaleta. Jakich tutoriali potrzebowałbyś, co Cię interesuje szczególnie?

 5. bastek
  styczeń 14th, 2012 at 18:32 | #5

  Dużo jest na temat czytników grup dyskusyjnych, których konfiguracja jest dość prosta. Natomiast jak na lekarstwo jest materiału, tutoriali na temat postowania. Ostatnio testuję program yEnsBin Poster, ale nie wiem jak postować przez porty 563, 443. Może kiedyś jak znajdziesz chwilkę to opiszesz co i jak z postowaniem na grupy alt.binaries. Byłoby super :)

 6. Rafal Olszak
  styczeń 14th, 2012 at 22:00 | #6

  @bastek
  Rzeczywiście, generalnie opisuje się poszczególne elementy ale mało jest całościowych opracowań. Po części z braku czasu ale też bezpieczeństwa. Znam osobiście przypadki, kiedy już samo wypisanie nazw niektórych grup binarnych powodowało oskarżenia o instruktaż dotyczący łamania praw autorskich. Na szczęście to z poziomu USA. Może też ze względu na to usenet jest ciągle w miarę spokojna przystanią.

 7. stalkerama
  styczeń 14th, 2012 at 22:44 | #7

  Cienkie to forum, duzym minusem jest brak hostowania plikow nzb.
  Nie wiadomo tez czy cos sami wrzucaja czy listuja tylko uploady bluesky’ja
  Poza tym forma forum to lekki przezytek. Juz ponad 10 lat temu grupy takie jak a.b.p.mp3 czy a.b.p.divx mialy skrypt listujacy wrzutki. Dziwi mnie ze dzis nie ma komu stworzyc prostej strony zbierajace pliki nzb.

  ps. bastek napisz do mnie to ci wszystko wyjasnie ftpkonto [at] o2.pl

 8. Rafal Olszak
  styczeń 14th, 2012 at 22:53 | #8

  @stalkerama
  pw poszła.

 9. bastek
  styczeń 16th, 2012 at 20:14 | #9

  @Rafal Olszak
  Przecież wysyłanie plików na serwery nie musi wiązać się z łamaniem praw autorskich, a już tym bardziej wpisanie nazwy grupy binarnej. No chyba, że w tutorialu w programie do postowania widnieje nazwa programu chronionego prawami autorskimi, a to już inna sprawa. Przecież można wysyłać np. programy typu freeware czy fotki ciekawych miejsc z wakacji czy muzykę swojego autorstwa itp., a testować najlepiej na alt.binaries.test. Może faktycznie masz rację z tymi tutorialami lepiej dmuchać na zimne i niech stronka Usenet.info pozostanie info. Swoją drogą stronka jest naprawdę świetna :)

 10. Rafal Olszak
  styczeń 16th, 2012 at 23:12 | #10

  @bastek
  Dzięki za komplement odnośnie bloga. Co do swoich przemyśleń oczywiście masz rację. Zarówno wysyłanie jak i pobieranie nie musi wiązać się z łamaniem praw autorskich. A tym bardziej jeśli chodzi o usenet. Właściwie pisząc o usenecie i propagując usenet łamie się główna zasadę : Do not talk about Usenet! Potem już nic nie jest takie piękne ;)

 11. bartula
  luty 2nd, 2012 at 18:32 | #11

  ja wlasnie po latach przeprosilem się z usenetem ;)
  przypomnialy mi się czasy jak wrzucałem dvb ripy polskich filmow i ten dzwięk kapiącej kropli co jakiś czas „emitowany” podczas uploadu :)
  Do szału doprowadzało to moja żonę :D

 12. Rafal Olszak
  luty 2nd, 2012 at 20:30 | #12

  @bartula
  Witam w imieniu swoim i udzielających się tutaj świadomych użytkowników. Czas płynie, my się starzejemy, a usenet jak był tak nadal jest i oby tak pozostało :) Do dobrych rzeczy warto wracać.

 13. egon
  luty 17th, 2012 at 02:15 | #13

  @bartula
  Ja Cię kojarzę i pamiętam, też dokładnie teraz przeprosiłem się z usenetem i zbieram aktualne info :-) Ehhh fajne to były czasy, dyskusje na grupie nfo, wszelkie [ATTN]y i [KCH]y czy [REQ]i, zaburbian dużo wrzucał, wiewiór, domador, sternik, mpolo, chris i inni. To jakoś tak z 10 lat temu było hehe

 14. stalkerama
  luty 17th, 2012 at 16:35 | #14

  @egon
  To były czasy darmowych serwerów, 1-2 dobowej retencji i ograniczonej dostępności. Ale jakoś fajniej bylo …

 15. egon
  luty 18th, 2012 at 17:21 | #15

  @stalkerama
  Otóż to, „ograniczona dostępność” to fraza klucz – zadziałał tu w sumie ten sam mechanizm co w przypadku tzw. Eternal September –> na wikipedii angielskiej jest dobrze opisane.
  Nie można też zapominać że 10 lat temu byliśmy o 10 lat młodsi ;-)

 16. burito
  luty 21st, 2012 at 19:35 | #16

  Witam wszystkich,

  też należę do użytkowników usenetu z czasów wiewióra ;) i zamierzam wrócić do serwerów binarnych.Z tego co zauważyłem większość plików na a.b.pl.multimedia jest wrzucanych przez użytkowników forum Amnezja którego byłem uczestnikiem, niestety straciłem konto z powodu braku aktywności – wyjazd :( . Możliwość ponownej rejestracji niestety tylko dzięki rekomendacji aktywnego uczestnika forum.
  pozdrawiam wszystkich – bartulę też pamiętam ;)

 17. stalkerama
  luty 21st, 2012 at 20:41 | #17

  Uploady na a.b.p.m to moja prywana rozrywka, nie zwiazana z forum, ale jesli chcesz zajzec na stare smieci to napisz do mnie jaki miales nick bo burito nie widze. ftpkonto [na] o2.pl

 18. Junoxe
  marzec 22nd, 2012 at 14:44 | #18

  Witam. To istnieja takie skrypty zbierajace info o plikach nzb?
  Pozdrawiam

 19. Rafal Olszak
  marzec 22nd, 2012 at 20:42 | #19

  @Junoxe
  Kiedyś Mysterbin umożliwiał takie zabawy. Nie wiem jak teraz.

 1. Brak jeszcze trackbacków