Samouczek

Na podstronach tego działu będę publikował krótkie przewodniki. Jak coś osiągnąć lub jak coś zrobić krok po kroku. Tak abyście dostali wyczerpująca informację. Wszystko będzie związane z usenetem i grupami dyskusyjnymi.

Oczywiście na przykład w dziale o czytnikach publikuję informacje o czytnikach grup dyskusyjnych, ich instalacji i konfiguracji więc jest to również coś na kształt tutoriala. Tutaj jednak mam zamiar pisać o czymś innym.

Nie mam zamiaru powielać dokładnej konfiguracji któregoś z programów opisanych przeze mnie gdzie indziej tylko będę publikował informacje ważne i dotyczące zagadnień, które jestem przekonany – zainteresują moich czytelników. Zapraszam do lektury.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 1. Darth Artorius
  luty 4th, 2012 at 09:40 | #1

  A może lepiej zejść do podziemia ? Ostatnia Twierdza Wolnych ludów Śródziemia zacznie zwracać uwagę Oka Saurona….

 2. Rafal Olszak
  luty 4th, 2012 at 11:32 | #2

  @Darth Artorius
  Korzenie usenetu sięgają roku 1979. I usenet do dzisiaj żyje. Zasobów jest tak wiele, że do ich obsługi potrzebne są coraz większe powierzchnie dyskowe. Wystarczy spojrzeć na największe grupy binarne. Jeśli weźmiemy tylko 7 największych: alt.binaries.boneless, alt.binaries.ath, alt.binaries.hdtv.x264, alt.binaries.hdtv, alt.binaries.mom, alt.binaries.nl, alt.binaries.erotica to mamy już na koniec stycznia około 4,5 PB czyli 4500 TB danych! To tylko siedem grup binarnych, a jest ich naprawdę sporo. Do tego zasoby tekstowe i widzicie jakimi macierzami muszą dysponować providerzy z czołówki. Do tego odpowiednio szybkie światłowodowe połączenia internetowe. Jakoś to trzeba zasilić i obsłużyć, wymieniać dyski, które padają, etc. Tego nie da się schować. I po co chować. Trzeba obserwować rozwój sytuacji. W przypadku usenetu pobieranie jest oddzielone od wysyłania. To inna usługa i grupy binarne są fajne ale stanowią tylko część systemu grup dyskusyjnych. Co nie znaczy, że nie mamy z nich korzystać :)

 3. stalkerama
  luty 4th, 2012 at 20:30 | #3

  Zauwazylem kilka schematow

  ceny dyskow spadly – przecietna retencja skoczyla z 365 do 1200 dni
  popularnosc wzrosla – ceny spadly do srednio 10$
  ceny sie wyrownaly – zaczeto dawac SSL za darmo.
  wszedzie ssl za darmo – zaczynaja dawac czytniki za darmo
  nastepnym logicznym krokiem beda VPN i zapewnienie anonimowosci (brak logow)

  Kiesys giganews swoje wysokie ceny mogl tlumaczyc najwyzsza retencja retencja i sslem, teraz nie widze zadnego powodu zeby tyle placic.

 4. Rafal Olszak
  luty 4th, 2012 at 23:44 | #4

  @stalkerama
  Myślę, że nie byłoby takiego spadku cen gdyby nie rewolucja w nośnikach czyli po prostu spadek cen dysków. Oczywiście pomijam wydarzenia losowe, które przekładają się na skokowy wzrost ceny nośników typu ostatnia powódź w Tajlandii. I tutaj świetnie to punktujesz. Spadek cen to prawda. SSL to już standard i nie trzeba dodatkowo płacić.
  To, co ja obserwuję to następne dodatki, które dodawane są do konta za darmo. Chodzi o dysk online i/lub dodatkowe oprogramowanie czyli czytnik/wyszukiwarka/VPN. Przecież wszystkim providerom powinno zależeć na jak najłatwiejszym korzystaniu z usenetu co pociągnie za sobą dodatkowy przyrost sprzedaży. A dysk online to naturalna usługa wynikająca z tego, że mamy przecież centra danych i macierze dyskowe. Co do zbierania logów to większość providerów już jakiś czas temu odcięła się od tego. A Giganews to kuriozum. Pamiętam, że kiedy inni obniżyli ceny to oni właśnie je podnieśli dorzucając swój VyprVPN i MIMO. Zresztą to spora firma i z jednej strony Internauci mają do niej trochę pretensji za ceny i nadgorliwe respektowanie DMCA, a z drugiej zgarniają od wydawców. W zeszłym roku dostało im się przecież za jakieś nagie fotki znalezione na ich serwerach. I zostali pozwani za nie przez kanadyjskiego wydawcę magazynu dla panów Perfect 10. Co do ich cen to wielu ma zdanie podobne do Twojego.

 5. stalkerama
  luty 5th, 2012 at 00:20 | #5

  Wiem ze klimat nie sprzyja temu ale mogli by wpasc na pomysl darmowych slotow tylko do uploadu lub przynajmniej dac mozliwosc uploadu i downloadu z roznych IP w tym samym czasie. korzystanie z teranews czy xsusenet jako zapasowego uploadserwera mija sie z celem :/ .

 6. Rafal Olszak
  luty 5th, 2012 at 01:19 | #6

  @stalkerama
  To by zaktywizowało społeczność ale niekoniecznie przełożyłoby się na początku na przychody providerów. Poza tym wyszłoby na jaw, że można robić upload, a nie tylko download ;) i byłby to krok w kierunku współdzielenia kont więc pomysł może spowodować realne straty. Z zapasowym serwerem racja. Albo korzystasz na luzie płacąc albo meczysz się na darmowym serwerze. Różnica spora.

 1. Brak jeszcze trackbacków