Unzbin

sierpnia 31st, 2010

Unzbin jest bardzo dobrym programem do obsługi plików NZB. Jeśli interesuje Was ściąganie plików binarnych z sieci Usenet to wystarczą Wam trzy rzeczy:

• Serwer: Usenet Premium albo darmowy serwer Usenet, z którym połączymy się programem Unzbin,
• Indekser czyli strona indeksująca, z której pobierzemy plik lub pliki NZB,
• Unzbin, za pomocą którego otworzymy i zdekodujemy plik lub pliki.

Unzbin jest darmowy, intuicyjny, prosty i łatwy w użyciu. Prosta jest również jego konfiguracja.

1. Ściągamy program Unzbin – polecam Unzbin Installer wspierający naprawianie i rozpakowywanie plików. Można zrezygnować z tych funkcjonalności. Wtedy program jest naprawdę mało wymagający. Wielkość pliku to tylko 134,97 KB.

2. Instalujemy program Unzbin.

Po uruchomieniu okno programu Unzbin wygląda następująco:

unzbin window

3. Konfigurujemy połączenie z serwerem i zmieniamy ścieżki robocze.

Po uruchomieniu programu musimy skonfigurować połączenie z serwerem. W tym celu klikamy na „Options”, wybieramy „Settings” i zakładkę „Servers”:

Okno ustawień serwera dla darmowego serwera usenetu just4today wygląda następująco:

unzbin server settings

Po wpisaniu danych okno „Settings” wygląda tak:

unzbin settings window

Teraz warto zmienić ustawienia katalogów docelowych, żeby nie zapchać sobie dysku systemowego:

unzbin directories

Po tej operacji program jest skonfigurowany w stopniu wystarczającym do korzystania z zasobów sieci Usenet. Wystarczy połączyć się z serwerem i skorzystać z indeksera aby importować i korzystac z prostoty korzystania z zasobów sieci Usenet.

Okno programu Unzbin podczas ściągania zawartości z serwera just4today.net wygląda następująco:

unzbin in work

Dla przypomnienia podaję podstawowe informacje. które pomoga skonfigurować program Unzbin do połączenia z darmowym serwerem just4today:

Hostname: news.just4today.net
Serwer wymaga autentykacji. Codziennie zmieniają się dane dotyczące użytkownika i hasła.
Username: znajdziesz na stronie just4today.net
Password: znajdziesz na stronie podanej powyżej
Port: 119
Connections: 2
SSL: nie

Retencja danych binarnych tego darmowego serwera sieci Usenet to tylko trochę ponad 10 dni. Przetestowany transfer utrzymuje się zwykle w przedziale ~250-300 kB/s na jedno połączenie. Łączny transfer może wynieść nawet ponad 600 kB/s. Oczywiście wynik może się różnić w zależności od łącza do internetu. Zdecydowanym użytkownikom polecam serwery Premium np. serwer Astraweb, który nie ma wad serwerów darmowych a retencja danych binarnych i szybkość połączenia są ogromne.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 1. nowy
  stycznia 29th, 2012 at 23:40 | #1

  Witam,

  mam pytanie odnosnie czytnikow i wyszukiwania. W alt.binz zdazylem sie zorientowac ze ostatnia wersja ktora jest publicznie dostepna ma nieaktualne wyszukiwarki nbz, wiec wyszukiwanie w tym programie praktycznie nie istnieje. Obecnie mam zainstalowanego Unzbin + konto astraweb i korzstam z wyszukiwarkek NZB (NZBMatrix, NZBINdex, binserach…). Przegladajac oferte Newshosting, zobaczylem ze do swojego abonamentu dorzucaja browsera. Istnieja jakas roznica w wynikach wyszukiwania, miedzy wyszukiwarkami NZB a wyszukiwarka Newshosting? Z gory dziekuje i pozdrawiam!

 2. Rafal Olszak
  stycznia 30th, 2012 at 00:06 | #2

  @nowy
  Co do Alt.binz to masz racje. Dobrze, że korzystasz z Unzbin – typowy lekki czytnik do binariów i wyszukiwarki tez w porządku. Generalnie na wszystkich serwerach powinny być te same treści, bo propagują się miedzy nimi. Jednak są różnice wynikające z retencji danych, providerzy rożnie reagują na zgłoszenia o usuwanie treści etc. Co do Newshosting to ten czytnik ma wiele zalet. Podczas instalacji instaluje się tez VLC Media Player. Umożliwia on stosowanie tzw. trybu preview. To fajna rzecz gdyż możesz ściągnąć tylko kawałek pliku i sprawdzić czy jest to to co Cię interesuje i czy się odtwarza, czy nie jest hasłowany.Ma sortowanie grup według zawartości.Poza tym jak wiele czytników rozpakowuje i naprawia pliki z automatu. Wyszukiwarka wbudowana jest w czytnik, a czytnik działa tylko z kontem w Newshosting.Aktualnie wyszukiwarka przeszukuje zasoby serwerów Newshosting i powinna obsługiwać retencje 1263 dni na dzisiaj a więc sporo więcej niż większość darmowych serwisów: http://www.usenet.info.pl/otwarte-wyszukiwarki-plikow-dla-usenetu/ a także płatnych. Tutaj NZBMatrix daje radę. Różnice wynikają z serwerów z jakich korzystają serwisy, z opóźnień w propagacji danych albo z polityki usuwania pewnych treści. Czasem są widoczne a czasem wręcz niezauważalne. W przypadku Newshosting fajny jest tryb preview – jak się człowiek przyzwyczai to korzysta się chętnie jeśli jest czas na przeglądanie usenetu i nie automatyzuje się pobierania. Osobiście polecam przetestowanie. W przypadku usenetu można szybko przejść do nowego providera i wrócić do poprzedniego.

 1. Brak jeszcze trackbacków