Home > Serwisy NZB > Otwarte wyszukiwarki plików dla Usenetu

Otwarte wyszukiwarki plików dla Usenetu

serwisy-nzbJak wiadomo Usenet jest zbiorem tysięcy grup dyskusyjnych. Wiele z tych grup dyskusyjnych to grupy binarne alt.binaries. Za pośrednictwem grup binarnych użytkownicy Usenetu dzielą się plikami.
No i mamy problem. Skoro samych grup binarnych jest tak wiele to jak odnaleźć interesujące nas pliki? Na której/których grupach szukać pliku i kiedy został on umieszczony na danej grupie? To są bardzo ważne pytania, bo interesujący plik mógł zostać wysłany na grupę kilkaset dni temu co oznacza nieprawdopodobny wysiłek aby te wszystkie zasoby Usenetu przeszukać.

W tym celu posiłkujemy się wyszukiwarkami albo inaczej serwisami (stronami) indeksującymi albo jeszcze inaczej indekserami treści w Usenecie. Serwisy generalnie dzielą się na otwarte i zamknięte (ze swoją społecznością i utrzymujące się z opłat). Serwisy indeksujące potrafią różnić się znacznie przede wszystkim dotyczy to ilości grup, które są indeksowane, retencji danych i opóźnienia od wysłania pliku na grupę do zaindeksowania pliku. Dodatkowo wielu providerów Usenetu udostępnia swoje własne wyszukiwarki abonentom, którzy wykupią u nich konto.

Skoro jednak mam pisać o ogólnodostępnych wyszukiwarkach to muszę podać kilka z nich, z których czasem korzystam:

binsearch.info – 3000 grup (domyślnie wyniki podaje dla ok. 400), 1100 dni retencji, indeksacja pliku zależy od propagacji danych miedzy serwerami;
nzbindex.nl – 800 grup, 700 dni retencji, indeksacja pliku zależy od propagacji danych miedzy serwerami;
mysterbin.com – brak danych o ilości obsługiwanych grup,1233 dni retencji, indeksacja pliku zależy od propagacji danych miedzy serwerami;
nzb.cc – 3000 grup, 800 dni retencji, 2h opóźnienia od opublikowania pliku.

Nie zapominajmy, że dzięki wyszukiwarce otrzymamy plik NZB, który zawiera tylko informacje o lokalizacji danego pliku/plików w Usenecie. Aby pobrać docelowy plik taki jak np. film, plik muzyczny czy pakiet oprogramowania linux musimy posiadać połączenie z Usenetem i czytnik grup dyskusyjnych z obsługą plików NZB. Wtedy albo wykorzystujemy darmowe serwery Usenetu albo wykorzystujemy providerów oferujących darmowy okres testowy (przykładem jest tu UseNeXT) lub po prostu wykupujemy dostęp do serwera Usenet – wtedy najczęściej razem z czytnikiem otrzymujemy zintegrowaną wyszukiwarkę (przykładem jest tu Newshosting).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Serwisy NZB , , , ,

  1. stalkerama
    stycznia 14th, 2012 at 21:36 | #1

    mystery bin daje lepsze wyniki od binsearch. Wyglada na to ze indeksuje wiecej aktywnych grup

  2. Rafal Olszak
    stycznia 14th, 2012 at 22:09 | #2

    @stalkerama
    Od czasu do czasu warto sobie przetestować te narzędzia. W każdym razie jeśli ktoś ma możliwość i chęć warto wypróbować zamknięte i płatne serwisy typu NZBMatrix albo Newzbin. Z reguły ktoś kto korzysta z usenetu bardzo często przy którymś z nich już zostaje.

  1. Brak jeszcze trackbacków

Pobierasz torrenty? Sprawdź się na YouHaveDownloaded.com

Twórcy projektów takich jak SeoQuake.com czy WhoRush.com znanych wielu internautom postanowili pokazać jak daleka od anonimowości jest sieć BitTorrent. Niby...

Close