Jak otworzyć plik NZB?

listopada 8th, 2011

Czym otworzyć plik .nzb?

Na początku zainteresowania siecią Usenet i ściąganiem binariów umieszczonych na grupach dyskusyjnych zapamiętujemy magiczne trzy litery: NZB . Tak to bardzo ważny element upraszczający download z sieci Usenet.

Niestety muszę rozczarować wielu z Was, bo jak napisałem już o NZB to zwykły plik xml, który możemy otworzyć w zwykłym notatniku lub jakimkolwiek edytorze tekstów.
Format NZB został rozwinięty przez Newzbin.com – serwis indeksujący sieć Usenet. Strony indeksujące w wyniku wyszukiwania tworzą pliki NZB wskazujące na to, co chcemy ściągnąć.

Wynika z tego, że plik z rozszerzeniem .nzb wskazuje tylko odpowiedniemu programowi gdzie w gąszczu grup dyskusyjnych może znaleźć muzykę, filmy, gry lub inne binaria, które nas interesują.

Dobra, tylko jakim programem otworzymy plik NZB i ściągniemy ten film, który nas interesuje?

To proste: trzeba użyć jednego z czytników binarnych stosowanych do czytania grup dyskusyjnych lub czytnika NZB. Przykładowe programy znaleźć możecie na stronie czytniki sieci Usenet.

W przypadku programu Alt.Binz wystarczy nacisnąć na ikonę NZB i wskazać ścieżkę do pliku NZB. W przypadku GrabIt-a klikamy na NZB Import, a potem w oknie dialogowym, które nam się otworzy dodajemy plik lub pliki przyciskiem Add wskazując ścieżkę dostępu.
Dla Unzbin-a to chyba najprostsze, bo po prostu klikamy na Menu i wybieramy Import .nzb i gotowe.

Mam już zaimportowany plik NZB i co dalej?

Teraz musimy ściągnąć ten plik. Dobrze tylko jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta. Musimy uzyskać dostęp do sieci Usenet i tych wszystkich binariów, które tam się znajdują. Jak to zrobić? Musimy mieć dostęp do serwera Usenet więc albo korzystamy z darmowych serwerów usenetu z bardzo małym czasem retencji danych albo korzystamy z darmowego okresu testowego TRIAL albo wykupujemy dostęp u któregoś z providerów – więcej na stronie opisujące serwery grup dyskusyjnych.
Wtedy nasz czytnik po wpisaniu nazwy serwera, loginu i hasła i zainicjowaniu połączenia magicznym przyciskiem Connect może się połączyć z serwerem i ściągniemy to co nas interesuje, a na co wskazuje plik NZB, który posiadamy.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 1. Anonim
  lutego 13th, 2011 at 21:01 | #1

  bardzo mądre…. tylko ze dla informatyka a nie dla normalnych ludzi!

 2. Rafal Olszak
  lutego 13th, 2011 at 21:22 | #2

  Staram się pisać w miarę prosto. Faktycznie materia jest dość skomplikowana na starcie, bo Usenet na samym początku był dostępny właśnie dla osób „wtajemniczonych”. Jak wiele technicznych rzeczy wymaga odrobiny czasu na przetarcie szlaku. Pisząc o nim czasem mogę sobie nie zdawać sprawy ze skomplikowanego języka. Dlatego dziękuję za ten wpis.
  Proszę napisać z czym ma Pani/Pan problem – postaram się w miarę możliwości pomóc. Proszę o możliwie konkretne pytania.

 3. milenka
  marca 19th, 2011 at 19:29 | #3

  blagam o pomoc, bo juz mnie szlag trafia. w ogole nie ogarniam tego programu!

 4. Rafal Olszak
  marca 19th, 2011 at 19:42 | #4

  Bardzo chętnie pomogę tylko opisz proszę co robisz, jakimi programami się posługujesz i czy masz dostęp do usenetu. Tego nie napisałaś niestety.

  Ogólnie plik NZB tylko wskazuje czytnikowi gdzie dany film, plik mp3, program, album płytowy można znaleźć w usenecie.

  Tak więc potrzebujesz:
  1. czytnika, który otworzy plik NZB.
  2. połączenia z wybranym serwerem usenetu.

  Jak masz plik NZB i czytnik połączony z usenetem to możesz sobie pościągać wszystko czego zapragniesz.

 5. jagamr
  maja 19th, 2012 at 17:14 | #5

  witam
  dzisiaj czyli od 19-05-2012 rozpocząłem korzystanie z sieci usenet a raczej jak to na użytkownika przystało, z zasobów sieci usenet…

  faktycznie, tak jak piszą użytkownicy lub zainteresowani, temat ściągania jest stosunkowo zaawansowany
  kierując się logiką i informacjami zawartymi na forum podjąłem próbę szarpnięcia czegoś z takich serwerów

  niestety na początek mogę się tylko zadowolić darmowym dostępem do serwera lub okresem trialowym

  zainstalowałem alt.binz, w zakładce setup-servers doklepałem darmowe serwery takie jak public.teranews.com czy xsusenet.com oraz tymczasowy dostep do news.just4today.net no i jakoś nic mi nie idzie

  o co chodzi… i czy fakt ograniczenia śćiągania, może być uzależniony od mojego usługodawcy internetu czy po prostu robię jakiś fake

  ?…

 6. Rafal Olszak
  maja 19th, 2012 at 19:03 | #6

  @jagamr
  Mam nadzieję, że skonfigurowałeś czytnik Alt.Binz z grubsza jak jest opisane tutaj: http://www.usenet.info.pl/czytniki/alt-binz/ ? Po drugie powinieneś spróbować, czy czytnik połączy się z wybranym serwerem – wystarczy nacisnąć przycisk Connect. Po trzecie znajdź coś, co chcesz pobrać. Powinieneś zauważyć reakcję. Skorzystaj z jakiegoś indeksera i zaimportuj plik NZB (ikonka NZB). Więcej w temacie: http://www.usenet.info.pl/pierwsze-kroki/ i na forum: http://www.usenet.info.pl/forum/ . Pamiętaj, że np. just4today codziennie zmienia hasło dostępu. Teoretycznie istnieje możliwość blokowania portów przez firewall albo przez dostawce internetowego ale osobiście nie spotkałem sie z tym w przypadku usenetu. Napisz jak Ci poszło.

 7. jagamr
  maja 19th, 2012 at 21:29 | #7

  -tak skonfigurowałem czytnik przed napisaniem posta (chyba dobrze)
  -nie nie mogę połączyć się z serwerem (tzn. w momencie kliknięcia Connect -nic się nie dzieje – czasami w dolnej części okna (panel Connections) następuje odliczanie w sekundach-dochodzi do zera i nic)
  -mam załadowany film
  -mam aktualne hasło do just4today
  -wyłączyłem aktywność eseta

  mam zrobione 2 screeny z głównego okna i z setupa
  podaj maila to podeślę

 8. Rafal Olszak
  maja 19th, 2012 at 21:54 | #8

  @jagamr
  Proszę wgraj pliki na jakiś serwer hostingowy. Wtedy proszę podaj tu link tak, aby i inni mogli skorzystać. Mówimy o serwerach darmowych (oprócz wymagającego rejestracji XSUsenet) więc nie ma obaw co do haseł itd.. Przykładowy serwer, z którego możesz skorzystać to http://www.imageshack.us/ . Postaram się sprawdzić te ustawienia u siebie dla just4today.

 9. jagamr
 10. Rafal Olszak
  maja 21st, 2012 at 15:06 | #10

  @jagamr
  No to mamy jasność:
  1. W przypadku konfigurowania serwera w pole Address wpisujemy dla Teranews: public.teranews.com . Normalnie dostęp jest realizowany na porcie 119, kiedy zaznaczysz okienko SSL port zmieni się automatycznie na 563. To czytnik ustawi automatycznie port. Ty natomiast podałeś adres URL strony i wpisałeś port 443, który jest używany typowo przez https.
  2. Teranews oferuje gorsze parametry połączenia i często zdarza się, że jest niedostępny. Przed momentem próbowałem i nie mogłem się połączyć z serwerem Teranews. Z serwerem just4today mogłem się połączyć bez kłopotu. W przypadku serwera just4today pamiętaj o parametrach serwera: http://www.usenet.info.pl/serwery/darmowe-serwery-usenet/ i o codziennej zmianie loginu i hasła w konfiguracji serwera. Wcześniej zaznacz pole Server requires authentication i wpisz tam login i hasło. I nie wpisuj adresu URL tylko news.just4today.net .
  Powodzenia.

 11. jagamr
  maja 21st, 2012 at 17:26 | #11

  dzięki
  śmiga
  możesz podać mi jakieś dobre darmowe serwery
  i te popularne odpłatne tez

  …:-)

 12. Rafal Olszak
  maja 21st, 2012 at 23:51 | #12

  Zapoznaj się z listami serwerów na stronach:
  http://www.usenet.info.pl/pierwsze-kroki/
  http://www.usenet.info.pl/serwery/
  http://www.usenet.info.pl/serwery/darmowe-serwery-usenet/
  i poczytaj komentarze – szczególnie pod tą pierwsza stroną jest ich sporo. Osobiście na początek polecam Newshosting – jest prosty, otrzymujesz czytnik z wyszukiwarką i masz problem z głowy, a poza tym transfer, retencja itp. serwerów płatnych zostawiają daleko w tyle darmowe serwery.

  Z darmowych rozwiązań poczytaj o UseGrab na forum:
  http://www.usenet.info.pl/forum/serwery/usegrab-com/
  http://www.usenet.info.pl/forum/pytania-i-problemy/problem-z-darmowym-kontem-usenext-i-usenet-nl/

  Poza tym zapraszam do czytania wpisów na blogu, bo tam jest sporo ciekawych tematów np. dotyczących XSUsenet:
  http://www.usenet.info.pl/xs-usenet-wprowadza-ograniczenie-25gb-na-miesiac-dla-darmowych-kont/
  http://www.usenet.info.pl/sprawdz-czy-konto-premium-w-xs-usenet-to-dobry-wybor/

 13. nikao
  września 4th, 2014 at 23:24 | #13

  Witam
  Znalazłam z pomocą google plik nzb z filmem zamieszczonym jakieś 2 lata temu i postanowiłam rozpocząć przygodę z korzystaniem z zasobów sieci usenet…

  Zainstalowałam alt.binz, w zakładce setup-servers wstawiłam niezbędne dane dla darmowych serwerów takich jak public.teranews.com czy news.just4today.net no i jakoś nic mi nie idzie.

  Czy to wina zbyt starego pliku nzb i dane binarne dla tego filmu nie istnieją już?

 14. Rafal Olszak
  września 13th, 2014 at 23:07 | #14

  Plik nzb jest zapewne dobry. Problem w tym, że usenet cały czas się zmienia. Także wskutek zmian prawnych. Na teraz z Teranews i just4today daj sobie spokój, bo od dawna nie działają. Możesz skorzystać z darmowego triala u któregoś ze znanych providerów takich jak Newshosting albo UsenetServer. Możesz też mieć 1Mbit/s usenet w XSUsenet za darmo. Ale do pobierania większych materiałów typu kilka GB nie polecam, bo to po prostu za długo trwa. Komercyjny dostęp do usenetu albo taki trial u jednego czy drugiego providera daje Ci możliwość zobaczenia jak to szybko chodzi.

 1. Brak jeszcze trackbacków