Serwery

Serwer grup dyskusyjnych przechowuje wszystkie wiadomości z grup dyskusyjnych , które są dostępne na nim. Komunikuje się z innymi serwerami grup dyskusyjnych aby otrzymywać i wysyłać nowe wiadomości. Ten proces nazywa się propagacją.

Wyjątkowa jakość dostępu do informacji i plików binarnych w sieci Usenet bierze się stąd, że większość serwerów jest skomercjalizowanych. Firmy zarządzające serwerami takie jak Giganews czy Astraweb posiadają ogromne farmy serwerów z niewyobrażalną przestrzenią dyskowa i przepustowością.
Jakość jest nieporównywalnie wyższa niż w przypadku P2P czy BitTorrent.

Można znaleźć jeszcze darmowe serwery sieci Usenet, gdzie dostępne są dane binarne. Są to najczęściej serwery z krótkim czasem retencji i dodatkowo dostęp do takich serwerów jest ograniczany do zakładanej przepustowości. Jest to jednak i tak znacznie lepsze rozwiązanie niż p2p czy torrenty. O takim serwerze rozmawiałem z użytkownikiem „kolo” w komentarzach do tekstu:

Usenet wydaje się być naprawdę dobrym rozwiązaniem, ale musiałem się naprawdę niezłe napocić, żeby się nauczyć z tego korzystać. A ciągle dowiaduję się nowych rzeczy. np dziś dowiedziałem się o darmowym serwerze usenetu just4today. Codziennie zmienia się hasło, retencja plików to tylko 10 dni, a limit prędkości to około 500 kB/s. Jeśli się zastanowić, to pokrywa to 90% zapotrzebowania przeciętnego zjadacza chleba. Jest to za darmo, szybko i wygodnie, tylko nikt o tym nie wie.

Docelowym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z dostępu do płatnych serwerów sieci Usenet. Już za 10 dolarów możemy ściągać dane binarne i tekstowe bez ograniczeń. Z konta typu „unlimited” możemy też w dowolnej chwili zrezygnować na koniec okresu rozliczeniowego jakim jest jeden miesiąc. Możemy tez wykupić sobie tzw. konto blokowe gdzie do wykorzystania dostajemy określoną ilość danych. Takie konta najczęściej nie mają limitu czasowego na wykorzystanie.

Polecam następujące serwery premium:

  1. Newshosting
  2. Astraweb
  3. UsenetServer
  4. Easynews
  5. NewsgroupDirect
  6. UseNeXT
  7. Usenet.nl

Wybierając serwer powinniśmy zwrócić uwagę na : czas retencji danych, liczbę równoczesnych połączeń, kompletność danych, bezpieczeństwo i lokalizację centrum danych.

Retencja

To nic innego jak czas przez jaki utrzymywane są dane na serwerze zanim zostaną usunięte. Składowanie danych wymaga ogromnych ilości przestrzeni dyskowych. Kiedyś nie można było marzyć o dużej retencji. Aktualnie rozwój macierzy dyskowych i centrów danych pozwolił na znaczące zwiększenie możliwości technicznych. W tej chwili retencja serwerów komercyjnych może znacznie przekraczać nawet 2 lata. W przypadku danych tekstowych jest to kilka lat. Tak więc jeśli znajomy wrzucił film do sieci Usenet 2 lata temu to taki film jest dostępny na niektórych serwerach i dzisiaj.

Jak każda technologia komunikacyjna Usenet może być narzędziem łamania praw autorskich. Muzyka, filmy lub programy mogą być kodowane jako tekstowe posty i wysyłane do serwera usenetu. Serwer następnie wyśle je do kolejnych serwerów na całym świecie, gdzie mogą być pobrane przez zainteresowane osoby z najbliższego im serwera. Takie działania przedstawiają problem prawny. W niektórych przypadkach jest to nadal problem technologiczny ze względu na dużą objętość generowanych w tym procesie plików. Z tego powodu grupy alt.* nie są dostępne na wielu serwerach, lub przechowywane są tylko bardzo krótko.

Dlatego zwykle darmowe serwery grup dyskusyjnych nie oferują odpowiednio długiego czasu retencji. Serwery komercyjne natomiast skupiają wokół siebie użytkowników poszukujących przede wszystkim unikalnych treści tekstowych i binarnych. W związku z tym potrzebny jest długi czas retencji.

Liczba połączeń

Parametr ten mówi nam o możliwej liczbie równoczesnych połączeń między naszym komputerem z zainstalowanym czytnikiem grup dyskusyjnych a zdalnym serwerem w sieci Usenet. Jeżeli możemy ustanowić większą ilość połączeń to szybciej uda nam się ściągnąć dane z serwera. Oczywiście nie należy zapominać, że ogranicza nas szybkość łącza internetowego od naszego dostawcy.

Ilość równoczesnych połączeń ma szczególne znaczenie przy ściąganiu wielu małych plików np. kiedy ściągamy tysiące grup dyskusyjnych z artykułami za pomocą czytnika. Aby wykorzystać właściwie połączenie z serwerem trzeba zwielokrotnić liczbę połączeń, bo po każdym ściągnięciu artykułu następuje reset i przejście do następnego co znacznie spowalnia cały proces.

Trend na rynku jest taki aby zwiększać liczbę równoczesnych połączeń nawet do 50-60 połączeń. Tak naprawdę powinno wystarczyć około 5-10 równoczesnych połączeń do osiągnięcia bardzo dobrych wyników.

Kompletność danych

Parametr ten jest wyrażany w procentach i mówi nam jaka cześć plików jest gotowa do ściągnięcia. Wyraża on skompletowanie plików i mówi o tym jak wiele wiadomości przypada na plik na serwerze i jak wiele wiadomości aktualnie serwer otrzymuje.
Może tak być , że plik może zawierać 100 i więcej wiadomości. Jeżeli brakuje jakiejś wiadomości to serwer musi skompletować dane i uzupełnić plik. Im wyższy wskaźnik skompletowania tym mniejsze szanse na trafienie plików, które będą niedostępne.

Bezpieczeństwo

Firmy sprzedające dostęp do swoich serwerów sieci Usenet wprowadziły możliwość łączenia się ze swoimi serwerami za pomocą SSL. To połączenie podobne do tego jakim łączymy się z bankiem. Ten rodzaj połączenia stal się bardzo popularny, bo nasz dostawca Internetu może sprawdzić z kim się łączymy jednak nie może dowiedzieć się co ściągamy lub wysyłamy na serwer grup dyskusyjnych. W związku z ograniczaniem przepustowości do serwerów sieci Usenet przez niektórych dostawców Internetu została wprowadzona także możliwość łączenia się przez VPN.

Lokalizacja

Firmy oferujące usługę Usenet Premium posiadają swoje lokalizacje niemal w każdej części świata. Przykładowo Giganews posiada swoje serwery rozmieszczone w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Zapewnia to niemal na całym świecie bardzo dobry dostęp do serwerów grup dyskusyjnych i treści, które na nich się znajdują. Wybierając ofertę płatnego dostępu do sieci Usenet zawsze wybierajmy taką firmę, która posiada swoje serwery jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Tak więc geolokalizacja jest również bardzo ważna. Nie oznacza to, że połączenie z Europy do serwera w USA nie pozwoli nam na ściąganie danych. Oczywiście będziemy mogli to robić jednak znacznie lepsze efekty osiągniemy jeśli połączymy się z serwerem zlokalizowanym w Europie.
Firmy, które przytoczyłem posiadają swoje serwery w USA i Europie. Tak więc dokonując rejestracji automatycznie zostaną podane dane do logowania na najbliższy serwer.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  1. Bolongo
    kwietnia 2nd, 2011 at 16:59 | #1

    pojawiła się dość ciekawa oferta dla osób które mało ściągają.
    http://www.fastusenet.org/

  2. Rafal Olszak
    kwietnia 2nd, 2011 at 23:15 | #2

    Świetna oferta. Jak widzę retencja jak najbardziej w porządku i oferta skrojona tak jak mówisz. Bardzo dobra cena za konto bez limitów i pozostałe ceny są bardzo w porządku. Ja swojego limitu miesięcznego nie jestem w stanie wykorzystać przy aktualnym stanie „konsumpcji”, tak więc takie oferty zawsze mnie kuszą. Myślę, że z tej albo podobnej cenowo i jakościowo oferty mogą korzystać wszyscy. Dodatkowo dorzucają czytnik NewsBin Pro i możliwość korzystania z Gateway-a na popularne przeglądarki i Gateway-a na smartfony – to już mega ciekawe. Będę musiał ich sprawdzić. Jeśli korzystałeś z ich usług daj znać co i jak w komentarzach. Dzięki za wpis.

  3. Rafal
    lutego 10th, 2012 at 13:25 | #3

    Dziwne że sporo usenetów ma serwery w Polsce np.easynews.com, giganews.com,a w Polsce to bardzo mało popularne rodzaj usługi.

  4. Rafal Olszak
    lutego 10th, 2012 at 13:44 | #4

    @Rafal
    Nie za bardzo wiem co masz na myśli?
    Pierwszy raz słyszę, żeby któreś z centrów danych np. Giganews albo to z którego korzysta Easynews były zlokalizowane na terenie Polski. W dodatku usenet to za Wikipedią: „…ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet.” więc usenet jest jeden. Ale z popularnością trafiłeś :) . I powiem Ci, że to dobrze dla tych, którzy korzystają z usenetu. Ale pewnie i to się zmieni z czasem.

  5. Rafal
    lutego 10th, 2012 at 16:30 | #5

    http://www.giganews.com/performance.html na tej stronie pokazane są pingi od najbliższych serwerów operatora(tutaj:Giganews) i niektóre co widać są umiejscowione w Polsce. Mówiąc „Usenetów” miałem na myśli konkretną firmę umożliwiającą dostęp do usenetu.

  6. Rafal Olszak
    lutego 10th, 2012 at 17:52 | #6

    @Rafal
    Na podanej stronie masz narzędzia, które pozwalają Ci na przetestowanie połączenia miedzy Twoim komputerem, a serwerem Giganews. Masz podane dwie lokalizacje serwerów (centrów danych) Giganews: USA ( serwer news.giganews.com) i Europa (serwer news-europe.giganews.com). Możesz ocenić, z którym serwerem lepiej jest się połączyć. Na obu znajdziesz te same dane. To, co widzisz to wynik polecenia traceroute służącego do badania trasy pakietów IP wywołanego z odpowiedniego serwera Giganews do Twojego komputera. To tak jakbyś znał początek trasy i koniec i zadał nawigacji wykreślenie drogi do celu. Ta trasa musi przebiegać przez urządzenia sieciowe położone w Polsce, które mają polsko brzmiące nazwy. To mogło Cię zmylić.

  7. Rafal
    lutego 11th, 2012 at 10:38 | #7

    Masz rację. Mam jeszcze jedno pytanie: czy jet jakiś inny sposób wyszukiwania danych binarnych(plików) nie licząc wyszukiwarek typu mysterbin.com, binsearch.info, newzbin.com (i innych)? Chodzi mi o alternatywny sposób wyszukiwania.

  8. Rafal Olszak
    lutego 11th, 2012 at 11:03 | #8

    @Rafal
    Wyszukiwarki i wszelkie serwisy indeksujące zawartość usenetu to wielki plus i bardzo przyspieszają cały proces wyszukiwania jeśli chodzi o pliki binarne (oczywiście zwracam tutaj uwagę na to abyście zawsze postępowali zgodnie z polskim prawem). A to dzięki plikom NZB i dzięki serwisowi Newzbin – obecnie Newzbin2.es, który wprowadził je do użytku. Oprócz tych serwisów istnieją czytniki z wbudowanymi wyszukiwarkami np. Newshosting.
    Oczywiście można to robić klasycznie czyli jeśli posiadasz dobry czytnik to subskrybujesz daną grupę dyskusyjną, czytnik zaciąga nagłówki wiadomości, Ty przeglądasz zawartość grupy ale to proces żmudny i czasochłonny w przypadku plików binarnych – oczywiście możesz tez przeszukiwać grupy pod kątem danych treści. W przypadku, gdy zależy nam na treściach tekstowych to jest normalna droga postępowania. Kluczem jest tu dobry i uniwersalny czytnik zainstalowany na wydajnym sprzęcie, dobre konto usenetowe i wydajne połączenie internetowe. Samo ściąganie dziesiątek tysięcy nagłówków to naprawdę spore wyzwanie dla maszyny.

  9. Vegost
    kwietnia 23rd, 2012 at 16:55 | #9

    Świetnie opisane wszystko :) Ładnie się ściągają rzeczy z darmowych serwerów :) dziękuje za opis.

  1. września 5th, 2010 at 12:33 | #1
  2. stycznia 28th, 2012 at 08:51 | #2