Pierwsze kroki

Aby cieszyć się zasobami sieci Usenet potrzebujemy trzech rzeczy:

Dobrego serwera – z serwera ściągniemy pliki za pomocą czytnika grup dyskusyjnych.

Wykup dostęp do serwera grup dyskusyjnych klasy premium.
Serwer news jest serwerem grup dyskusyjnych i tam, po zalogowaniu odnajdziemy wszystkie pliki do ściągnięcia. Ten krok jest o tyle ważny, że bez dostępu do serwera sieci Usenet nie ściągniemy plików, które nas interesują.

Polecam następujące serwery:

 1. Newshosting
 2. Astraweb
 3. UsenetServer
 4. Easynews
 5. UseNeXT
 6. Usenet.nl

Czytnika grup dyskusyjnych – za pomocą tego programu ściągniemy pliki z odpowiednich grup dyskusyjnych.

Wybierz dobry czytnik grup dyskusyjnych. Ściągnij darmowy czytnik. Ważne, żeby czytnik miał możliwość naprawiania uszkodzonych plików. Wiele zależy od systemu operacyjnego komputera. Największy wybór programów jest na maszyny z systemem Windows.

Polecam darmowe czytniki:

1. Alt.Binz
2. GrabIt
3. SABnzbd+

Dostępu do strony indeksującej – tam przejrzymy zasoby sieci Usenet i wyszukamy to co będziemy chcieli ściągnąć.

Kupiliśmy już dostęp do serwera sieci Usenet. Ściągnęliśmy czytnik i chcemy ściągać pliki. Pamiętajmy, że czytniki grup dyskusyjnych nie są programami P2P i do łatwego odszukania plików w grupach dyskusyjnych potrzebujemy wyszukiwarki w postaci strony indeksującej pliki z grup dyskusyjnych. Do takiej wyszukiwarki wpisujemy odpowiednie hasło i otrzymujemy lokalizacje plików. Potem za pomocą czytnika ściągamy pliki i gotowe.

Polecam następujące wyszukiwarki:

 1. Binsearch
 2. Nzb index
 3. Newzleech
 4. Newzbin2
 5. NZBMatrix
 6. NZBsRus

Trzeba pamietać, że Binsearch nie jest typowym serwisem indeksującym. Jest wyszukiwarką gdzie używając przycisku „Create NZB” na samym dole wyników wyszukiwania można stworzyć plik NZB.
NZB Index – działa podobnie jak Binsearch ale porządkuje rezultaty wyszukiwania i dlatego jest łatwiejsza w użytkowaniu. Także tutaj dopiero tworzymy plik NZB używając przycisku „Create NZB”.
Serwis Newzleech można śmiało wszystkim polecić – nie trzeba się rejestrować. Natomiast w serwisach Newzbin2, NZBMatrix i NZBsRus do korzystania potrzebna jest rejestracja.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 1. Rafal Olszak
  lutego 26th, 2012 at 18:25 | #1

  @Antykwariusz
  Znajdziesz także wiele innych materiałów i w naprawdę najlepszej jakości. Astraweb to bardzo dobry wybór.

 2. Rafal Olszak
  lutego 26th, 2012 at 18:32 | #2

  @Antykwariusz
  Erotyki jest mnóstwo. Serwisy NZBMatrix i Newzbin2 nie podają tego na talerzu ale wystarczy użyć funkcji Browse. Oczywiście jest wiele serwisów specjalizujących się tylko w materiałach XXX, ale można do nich dotrzeć korzystając z funkcji szukania w zwykłym serwisie indeksującym albo w czytniku jeśli posiada taką funkcje. Zapytaj się na forum: http://www.usenet.info.pl/forum/ . Myślę, że dostaniesz odpowiedź.

 3. Antykwariusz
  lutego 27th, 2012 at 16:41 | #3

  Mam pytanko, bo na stronie astraweb znalazłem coś takiego —->
  Setup Instructions:
  General Server:
  news.astraweb.com

  European Server:
  eu.news.astraweb.com

  US Server:
  us.news.astraweb.com

  Ports:
  119, 23, 1818 or 8080

  Secure Server:
  ssl.astraweb.com Ports 443 or 563

  ssl-eu.astraweb.com Ports 443 or 563 (European)

  ssl-us.astraweb.com Ports 443 or 563 (US)

  Który serwer najlepiej ustawić ? obecnie mam ten 1 ogólny z SSL, czy np lepiej zrobić na europejski czy na USA ?

 4. Rafal Olszak
  lutego 27th, 2012 at 19:36 | #4

  @Antykwariusz
  Wybiera się zwykle serwer najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Jeśli łączysz się z Europy korzystasz z europejskiego serwera, jeśli z USA z amerykańskiego. Oczywiście można z dowolnego jednak lepsze połączenie będziesz miał do tego bliższego – to widać w czasie downloadu. Jeśli masz wątpliwości sprawdź poleceniem tracert dla Windows lub traceroute dla Linuxa ilość tzw. hopów do obu serwerów i będziesz widział jaką drogę muszą przebyć pakiety danych. Jeśli możesz ustawiaj połączenie ssl. Tak więc tutaj dobrym wyborem powinien być serwer astraweb ssl-eu.astraweb.com

 5. Antykwariusz
  lutego 27th, 2012 at 20:29 | #5

  Ok dzięki,a teraz z innej beczki,wie ktoś czy znajdę gdzieś serial czarna żmija ale po Polsku, mam już po Angielsku ale jednak by zrozumieć w 100% wolałbym lektora PL:) Szukałem na paru stronach i jakoś nie mogłem znaleść:(

 6. Rafal Olszak
  lutego 27th, 2012 at 20:38 | #6

  @Antykwariusz
  Starajmy się zadawać pytania na forum. W komentarzach na wiele z nich znajdzie się odpowiedź jednak zapraszam na forum. Tam łatwiej będzie utworzyć nowy dział i edytować tekst.

 7. Antykwariusz
  lutego 27th, 2012 at 20:45 | #7

  @Rafal Olszak
  Dobrze już zakładam temat:)) Sorki:)

 8. Dziq
  grudnia 9th, 2012 at 19:08 | #8

  Witam !
  Dzisiaj nastał zły dzień dla dla usenetu bowiem zamknięto ostatni otwarty portal indeksujący pliki NXBmatrix na którym byłem użytkownikiem premium. Mam do was pytanko czy ktoś dysponuje z was zaproszeniami np dla: nzb.su, dogznb, newzTown etc. Będę wdzięczny za pomoc.

 9. Rafal Olszak
  grudnia 9th, 2012 at 21:24 | #9

  Mała literówka, chodzi o NZBMatrix. O ile sprawa z Newzbin2 mnie nie ruszyła to koniec działalności NZBMatrixa to naprawdę wielka szkoda. To był bardzo porządny serwis NZB i historycznie bardzo ważny dla indeksacji usenetu.
  Co do zaproszeń to DOGnzb nie przyjmuje nowych użytkowników. Nawet na zaproszenia. Podobnie może być z innymi serwisami. Czekają po prostu. Bardzo wolno działa i jeszcze przyjmuje chętnych NZBs.in założony przez grupę adminów i edytorów, którzy odeszli z Newzbin2. Pisałem o tym: http://www.usenet.info.pl/jak-to-kilku-redaktorow-newzbin2-zalozylo-wlasny-serwis-nzb-kradziez-adresow-email/

 10. Dziq
  grudnia 9th, 2012 at 21:46 | #10

  No, teraz szukam jakiejś alternatywy na chwile obecną załorzyłem konto na NZBrus ale tam nie wiem czemu nie mogę pobrać pliku nzb czy zip. Na NewzTown nie które pliki są ok a inne idą w prędkością kilkunatu bajtów na sekundę… bardzo chciałby, się dostać do elitarnych dognzb i nzb.su

 11. Rafal Olszak
  grudnia 9th, 2012 at 21:58 | #11

  Wyedytowałem moją poprzednią odpowiedź. Sprawdź NZBs.in

Strony komentarza
 1. stycznia 28th, 2012 at 08:50 | #1