NZB

sierpnia 19th, 2010

Prawda jest taka, że w sieci Usenet jest ogromna ilość informacji. Do tej pory wyszukiwanie informacji bylo problemem. Bo jak odnaleźć interesujące nas pliki pośród takiego ogromu danych? Trzeba było pobrać nagłówki wszystkich interesujących nas grup dyskusyjnych a potem bawić się w detektywa szukając treści.

Rozwiązaniem okazały się pliki NZB, które podobne są do plików .torrent i wskazują na informację w sieci Usenet, która nas interesuje. Do tego można dodać strony indeksujące zwane indekserami i Usenet stał się wreszcie łatwiejszy dla wszystkich.

Format NZB został rozwinięty przez Newzbin.com – serwis indeksujący sieć Usenet. Strony indeksujące w wyniku wyszukiwania tworzą pliki NZB wskazujące na to co chcemy ściągnąć. Pliki NZB to pliki zawierające metadane w formacie xml. Taki plik możemy otworzyć sobie w dowolnym edytorze tekstowym np. w notatniku.

Każda wiadomość w sieci Usenet ma identyfikator. Duże pliki wysyłane do Usenetu są dzielone na wiele mniejszych wiadomości, które nazywamy segmentami. Każda z tych wiadomości ma swój identyfikator. Plik NZB wskazuje czytnikowi dokładna lokalizacje danych. Podaje grupę dyskusyjną i identyfikator. Czytnik obsługujący format NZB czyta zawarte w pliku NZB informacje, ściąga je i zapisuje je w postaci pliku binarnego.
Dzięki takiemu sposobowi wyszukiwania oszczędzamy czas i ograniczamy wykorzystanie przepustowości łącza internetowego.

Strony indeksujące (indeksery)

Pliki NZB bardzo upraszczają użytkowanie sieci Usenet. Przy wyszukiwaniu plików binarnych są niezastąpione. Gdzie możemy znaleźć gotowe pliki NZB lub je stworzyć? Do tego służą serwisy, które indeksują treści w sieci Usenet i pozwalają nam na wyszukanie informacji i ściągniecie plików NZB do naszego czytnika.

Większość stron indeksujących jest darmowa. Na wielu stronach nie trzeba się rejestrować. Ale za dodatkową opłatą można uzyskać pewne bonusy. Czasem jest tak, że z takiej strony możemy ściągnąć sobie pliki NZB zarchiwizowane w formacie ZIP. Zanim wciągniemy je do czytnika musimy sobie rozpakować takie pliki odpowiednim programem np. Winzip-em. Potem dopiero możemy ich użyć w czytniku GrabIt czy Alt.Binz . Niektóre czytniki są w stanie rozpakować pliki. Takim czytnikiem jest SABnzbd+ . Jeśli wniesiemy dodatkową opłatę możemy ściągnąć pliki NZB w postaci nieskompresowanej i odpada nam strata czasu na rozpakowywanie plików.

Stron indeksujących zawartość sieci Usenet jest ogromna ilość. W miarę możliwości będę wyszukiwał dla Was interesujące serwisy. jeśli macie jakieś sugestie podzielcie się nimi w komentarzach pod artykułami.

Wyszukiwarki plików NZB, darmowe bez potrzeby rejestracji, które warto sprawdzić:

 1. Binsearch
 2. Nzb index
 3. Newzleech

Polecane wyszukiwarki plików NZB, w których trzeba się rejestrować:

 1. Newzbin2
 2. NZBMatrix
 3. NZBsRus

Trzeba pamietać, że Binsearch nie jest typowym serwisem indeksujacym. Jest wyszukiwarką gdzie używając przycisku „Create NZB” na samym dole wyników wyszukiwania można stworzyć plik NZB.
NZB Index – działa podobnie jak Binsearch ale porządkuje rezultaty wyszukiwania i dlatego jest łatwiejsza w użytkowaniu. Także tutaj dopiero tworzymy plik NZB używając przycisku „Create NZB”.
Serwis Newzleech można śmiało wszystkim polecić – nie trzeba się rejestrować. Natomiast w serwisach Newzbin2, NZBMatrix i NZBsRus do korzystania potrzebna jest rejestracja.

Część serwisów zakończyła swoja działalność. Tak stało się między innymi z darmowymi serwisami, gdzie nie trzeba było sie rejestrować: Meganzb i Tvnzb. Natomiast serwis Newzbin wskutek opisywanych przeze mnie perturbacji zmienił się w Newzbin2: Reaktywacja serwisu Newzbin i Powrót serwisu Newzbin jako Newzbin2.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 1. cpu
  marca 4th, 2013 at 09:55 | #1

  Sa jeszcze jakies ciekawe opcje jesli chodzi o wyszukiwanie? Bo prawde mowiac darmowe strony sa bardzo slabe, a jak juz chcemy cos znalezc to trzeba na prawde sporo czasu. Z wymagajacych rejstracji nie ma prawnie nic, jedyne na co mozna sie dostac nzbrus ale tez troche duzo chca ze vipa :-/

 1. Brak jeszcze trackbacków