Home > Serwisy NZB > Jak to kilku redaktorów Newzbin2 założyło własny serwis NZB. Kradzież adresów email

Jak to kilku redaktorów Newzbin2 założyło własny serwis NZB. Kradzież adresów email

newzbinDzisiaj mam dla Was informację, która ukazała mi jak kruche są czasem więzi międzyludzkie. I jak nielojalni potrafią być nawet bliscy współpracownicy. Informacja dotyczy pioniera formatu plików NZB – serwisu Newzbin2. Historię tego serwisu przywoływałem już niejednokrotnie i opisywałem jego perypetie związane ze zmianami domen:

Newzbin.com przenosi się na nową domenę Newzbin2.es
Dlaczego Newzbin2 wybrał hiszpańską domenę?

Dzisiaj chciałbym napisać o rozłamie, który nastąpił w tym serwisie.  Newzbin2, jak wiadomo jest brytyjskim serwisem indeksującym zawartość grup dyskusyjnych. Newzbin2 indeksuje pliki binarne na grupach dyskusyjnych, tworzy pliki NZB i umożliwia pobieranie plików binarnych za pomocą czytnika.

Kilku byłych redaktorów serwisu porozumiało się z obecnym adminem edytorem i postanowili założyć własny, konkurencyjny serwis indeksujący pliki z grup dyskusyjnych. Wszystko byłoby zapewne w porządku i sytuacja nie rodziłaby tzw. kwasów gdyby zachowanie stron było normalne. Okazuje się jednak, że podstępnie zbierano adresy e-mail użytkowników serwisu Newzbin2 aby móc na starcie pozyskać nowych użytkowników. Na szczęście dotyczy to tylko części adresów i zostało w porę zauważone.

Smutne jest to, że prawdopodobnie nie zauważono by całej sprawy gdyby na skrzynki osób, których adresy wykradziono nie zaczęły przychodzić informacje o nowym konkurencyjnym serwisie indeksującym zawartość grup dyskusyjnych.

Newzbin2 przeprasza za nielojalnych współpracowników i zaświadcza, że nie ma zamiaru i nie ujawnia adresów mailowych osobom trzecim zapewniając tym samym anonimowość. Jednocześnie Newzbin2 przeprasza osoby, które otrzymały te wiadomości. Żadne hasła nie zostały wykradzione co dodatkowo świadczy raczej o budowie listy mailingowej służącej pozyskaniu nowych klientów.

Jednocześnie zespół serwisu Newzbin2 ma nadzieję, że użytkownicy, których adresy email zostały skradzione nadal będą korzystać z serwisu Newzbin2 i nie przejdą do konkurencyjnego serwisu nagradzając tym samym działanie polegające na kradzieży adresów email.

Jaki by ten nowy serwis nie był pozostaje pytanie jak zachowają się ludzie , którzy nie wahali się wykraść adresów email kiedy otrzymają dane dotyczące płatności. W tej chwili chodzi o adresy skojarzone z kontami PayPal, a w przyszłości być może z numerami kart kredytowych jeżeli taka możliwość wpłat zostanie uruchomiona w konkurencyjnym serwisie.

Pełną informacje w języku angielskim zamieszczam poniżej:

A couple of our ex-editors and a Editor admin have decided to start up a rival site. fine so far, we don’t have an issue with having rivals. They hope to make a lot of money, so they say. Again, fine: an honest business that succeeds deserves its profit.

Alas, the rival site is not honest.

These rogue colleagues abused our, and your, trust by scraping your email addresses from admin pages accessible only to them. We have not, and would not, disclose your email to a third party without your prior consent.

We apologise to those of you who have had these emails but please be assured that we were not responsible and it is only (so far as we can tell) your email address that they have stolen. We hope that if you are spammed by them you will treat their email in the way traditionally reserved for spam.

We hope you won’t join them and reward their theft but if you are tempted to just consider this: if they would screw us when we’ve befriended them & given them rewards, would you be happy giving them your email address and credit card details? And what would people like this do if the MPA/RIAA demanded your details from them?

Please don’t disclose the name of the rival site in comments as we don’t want to give them link juice.

Update: no passwords were taken either.

Od serwisów z plikami NZB jak i od firm oferujących dostęp do grup dyskusyjnych wymagam pewności, solidności i pełnej troski o dane wrażliwe takie jak adresy email czy dane dotyczące płatności. Kolejny raz zawiódł człowiek. Newzbin2 powinien staranniej dobierać pracowników. Jeśli chodzi natomiast o konkurencyjny serwis, to mocno trzeba się zastanowić przed podjęciem decyzji skorzystania z ich usług. Choć jak wiemy pamięć bywa krótka. Myślę, że w następnym wpisie napisze trochę o tym serwisie, którego nazwę już znam. Gdyby ktoś chciałby podyskutować na temat sytuacji w Newzbin2 zapraszam do komentowania pod wpisem albo do wątku na forum.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

Serwisy NZB , , ,

 1. stalkerama
  sierpnia 3rd, 2012 at 19:48 | #1

  Jaki jest adres nowego serwisu ?

 2. Rafal Olszak
  sierpnia 3rd, 2012 at 23:27 | #2

  Chodzi o NZBs.in

 3. stalkerama
  sierpnia 3rd, 2012 at 23:57 | #3

  Żeby nie było wątpliwości, nie popieram tego typu zagrywek.
  Ale newsbin jakoś nigdy nie przypadł mi do gustu.
  Oczywiście za wynalezienie plików NZB wieczna im cześć i chwała :)

 4. Rafal
  września 10th, 2012 at 18:46 | #4

  Znowu zdobyli listę maili, bo wczoraj dostałem e-mail:

  Hi,

  We are former Senior Editors and edAdmins from Newzbin. You might have heard about us!

  We’ve been on Newzbin for years but it started lacking features that we thought were important.

  So we’ve decided to start our own site, based on newznab: https://nzbs.in

  We’ve spent the last few months adding new features, and importing over 3 years of NZBs.

  We also have awesome features:
  CouchPotato like movie manager
  SickBeard like TV manager
  MediaInfo for videos
  Screenshot preview for videos
  Audio preview
  TV Shows calendar
  Send to SABnzbd built-in with download queue basic management
  API to integrate with third-party software such as Sickbeard,couchpotato,…

  Anyway we just wanted to share this with you, just follow this link if you wish to register: https://nzbs.in/register/

  Feel free to come talk to us
  Forums: http://forums.nzbs.in
  IRC: #nzbs.in on freenode (http://webchat.freenode.net/?channels=nzbs.in&uio=d4)

  We hope to see you there

 5. Rafal Olszak
  września 10th, 2012 at 20:05 | #5

  Jakiś czas temu również otrzymałem podobny mail co może sugerować, że maile nadal wyciekają. No chyba, że po prostu wstrzymywali się z mailingiem. W tej chwili każda próba pomniejszania tego wydarzenia będzie po prostu odnosiła przeciwny skutek.

 1. Brak jeszcze trackbacków

Demonoid ma pecha. Tym razem to atak DDoS jest przyczyną wyłączenia

Demonoid to popularny torrentowy tracker. Niestety serwis znika od czasu do czasu z sieci by pojawić się znowu. Teraz znów...

Close