Home > Serwisy NZB > Dlaczego Newzbin2 wybrał hiszpańską domenę?

Dlaczego Newzbin2 wybrał hiszpańską domenę?

hiszpaniaJakiś czas temu pojawiło się pytanie dlaczego Newzbin 2 przeniósł się na domenę hiszpańską Newzbin2.es . Skąd taki pomysł i dlaczego akurat ten kraj. Odpisałem wtedy przekornie, że Brytyjczycy lubią ciepłą Hiszpanię, a poza tym Hiszpania ma bardzo liberalne prawodawstwo jeśli chodzi o udostępnianie plików. Pora teraz rozwinąć szerzej ten temat.

Przez ostatnie lata w Hiszpanii sądy orzekały, że nie jest możliwe blokowanie serwisów z linkami do materiałów chronionych prawem autorskim. Także w zeszłym roku w lipcu przed sądem w Barcelonie stowarzyszenie reprezentujące interesy hiszpańskich artystów SGAE (Sociedad General de Autores y Editores) przegrało sprawę wytoczoną serwisowi index-web.com, który notabene już i tak nie działa.

Sąd orzekł że linki, które kierują do serwisów P2P czy farm hostujących pliki nie naruszają praw własności intelektualnej.  Hiszpania jest więc jednym z niewielu krajów, w których sąd potwierdził, że serwisy P2P działają legalnie.
Orzecznictwo hiszpańskie stoi jednak w konflikcie z orzecznictwem amerykańskim stąd stałe naciski Waszyngtonu, by rozprawić się z serwisami p2p, umożliwiającymi wymianę plików chronionych prawem autorskim.

Teraz już jasne jest dlaczego serwis indeksujący zasoby binarne usenetu zrezygnował z domeny .com i uciekł do słonecznej Hiszpanii. Podobnie jak The Pirate Bay tak i Newzbin2 od dłuższego czasu jest serwisem na zesłaniu. Aby w/w serwisy mogły działać i były widoczne w sieci musiały zostać przeniesione na domeny nie znajdujące się w rejestrach kontrolowanych przez USA.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Serwisy NZB , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

The Pirate Bay staje się The Magnet Bay

Od dzisiaj The Pirate Bay nie utrzymuje już plików .torrent na swoich serwerach. Właściwie precyzując informację należy napisać, że wszystkie...

Close