Home > Aktualności > Pobierasz torrenty? Sprawdź się na YouHaveDownloaded.com

Pobierasz torrenty? Sprawdź się na YouHaveDownloaded.com

youhavedownloaded

Twórcy projektów takich jak SeoQuake.com czy WhoRush.com znanych wielu internautom postanowili pokazać jak daleka od anonimowości jest sieć BitTorrent. Niby wszyscy wiedzą, że pobieranie torrentów jest obciążone wysokim ryzykiem ale niewiele osób stosuje proxy czy VPN. Dopiero gdy sami zobaczymy historię zdarzeń naszego numeru IP wtedy zmieniamy zdanie.

Serwis YouHaveDownloaded.com zbiera dane dotyczące numerów IP i nazw plików do pobrania z sieci BitTorrent. Jak na razie baza zawiera około 20% wszystkich publicznych plików do pobrania. W okno wyszukiwarki możemy wpisać numer IP, nazwę pliku lub tzw. hash. W czasie pisania tego wpisu w bazie znajdowało się 51 925 000 potencjalnych użytkowników, 107 000 torrentów, 1 868 000 plików. Baza cały czas rośnie.

Oczywiście powstaje problem w przypadku dynamicznej adresacji. Przykładowo aktualnie używamy sobie adresu, który wcześniej przydzielony był innemu użytkownikowi namiętnie ściągającemu pliki. W takim przypadku możemy się zdziwić znajdując swój adres IP w bazie. Wobec tego mimo, że sam serwis według twórców jest dowcipem to dane prezentowane w nim już nie. YouHaveDownloaded prezentując publicznie dane i umożliwiając sprawdzenie działań osób w ogólnodostępnej bazie narobi sobie wielu wrogów.

Często nie rozumiemy, że w Internecie brakuje anonimowości, a nawet jeśli rozumiemy zagrożenia to je bagatelizujemy. YouHaveDownloaded został stworzony po to, żeby każdy zainteresowany mógł się przekonać o jawności swoich działań i ewentualnie podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia sobie anonimowości. Siedząc sobie w zaciszu swojego domu czy mieszkania i klikając gdzie popadnie nie zdajemy sobie często sprawy, ze nasze działania są rejestrowane. Czy znajdując swoje IP w bazie YouHaveDownloaded wiedziałeś, że te dane będzie mógł sprawdzić każdy zainteresowany?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

Aktualności , , , , ,

 1. grudnia 12th, 2011 at 09:29 | #1

  Dla RIAA i MPAA w tym roku święta przyszły wcześniej.

 2. Rafal Olszak
  grudnia 12th, 2011 at 09:39 | #2

  Dokładnie. Można się śmiać i cieszyć z dowcipu (takie było zamierzenie autorów serwisu podobno) ale te dane wielu osobom mogą wyrządzić krzywdę. Osobiście widzę wiele zagrożeń wynikających z upublicznienia tych danych.

 1. Brak jeszcze trackbacków

Agora S.A. abonentem domen Polska.pl i Poland.pl. Oświadczenie NASK

Sprawa zmiany abonenta domen Polska.pl i Poland.pl osiągnęła niespotykany rozgłos w internecie. Wygląda na to, że sprawa była szykowana od...

Close