Home > Facebook > Facebook przed debiutem na NASDAQ. Co dalej?

Facebook przed debiutem na NASDAQ. Co dalej?

facebook-ipoMiałem o tym nie pisać ale debiut Facebooka na NASDAQ jest sporym wydarzeniem, o którym trąbią na lewo i prawo. Cena akcji na starcie wyniesie 38$, co firma potwierdziła w oświadczeniu prasowym. Daje to wycenę firmy wynoszącą ponad 104 miliardy dolarów co jest ogromną sumą, a należy pamiętać, że cena akcji nie zatrzyma się zapewne na tym poziomie. Po tej cenie Facebook będzie wart około połowy tego ile jest warte Google dzisiaj. Na rynek w ofercie trafią akcje o wartości około 16 milardów dolarów.

Przed Facebookiem trudne zadanie. Firma wyceniana jest naprawdę bardzo wysoko. Dochody firmy wynoszą ponad 100 razy mniej niż kapitalizacja firmy obliczona przy cenie 38$. Oznacza to, że inwestorzy będą wywierać sporą presję na firmę w celu podniesienia zysków.

Facebook musi zamienić się w maszynkę do zarabiania pieniędzy dla swoich akcjonariuszy. A to oznacza postępujący zalew reklamami, rozwój wirtualnego świata wraz z wirtualną walutą jaką posiada już Facebook i mocniejsze wejście w płatności elektroniczne, wprowadzenie subskrypcji i dodatkowych opłat dla developerów aplikacji i użytkowników czy wprowadzenie nowych form reklam albo czegoś na kształt Facebook TV. Pomysłów jest mnóstwo i sam jestem ciekaw, w która stronę pójdzie Facebook. Nie wiem tylko czy przez agresywną monetyzację nie straci części swoich użytkowników.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Facebook , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Atak DDoS na The Pirate Bay?

Wczoraj czytelnicy bloga nerwowo szukali informacji co się stało z The Pirate Bay. Pojawiały się pytania: The Pirate Bay co...

Close