Home > Google > Jak sprawdzić które strony zgłoszono Google jako łamiące prawa autorskie?

Jak sprawdzić które strony zgłoszono Google jako łamiące prawa autorskie?

sierpnia 13th, 2012

domeny-dmcaZgodnie z informacją obwieszczoną przez jednego z wiceprezesów Google’a – szerzej omówioną w poprzednim wpisie o tym, że „Google obniża pozycje stron naruszających prawa autorskie” od tego tygodnia Google wprowadziło zmianę do algorytmów swojej wyszukiwarki. Do określenia pozycji serwisu w prezentowanych wynikach wyszukiwania Google zamierza brać pod uwagę liczbę zgłoszeń  dotyczących usunięcia treści naruszających prawa autorskie.

Sprawa jest dość poważna, bo wyznacza kolejny etap walki przemysłu filmowego, muzycznego i wydawców z serwisami internetowymi jawnie prezentującymi aktywne linki do materiałów dystrybuowanych z pominięciem jakichkolwiek umów, bez opłacania tantiem etc.

Oczywiście nie odkryjemy Ameryki gdy na ślepo określimy, że chodzi tu głównie o publiczne trackery torrent, serwisy pośredniczące w wymianie plików, wyszukiwarki. Baza zgłoszeń jest dostępna dla wszystkich. Z domenami o największej ilości zgłoszeń o usuniecie treści możemy zapoznać się w Google Transparenty Report.

Na stronie Copyright (zakładka Removal Requests) widać znaczący wzrost żądań usuwania treści z wyników wyszukiwania zgłaszanych do Google.  Gwałtowny wzrost zgłoszeń następuje od maja tego roku. Świadczy to o rosnącej presji na Google i serwisy naruszające prawa autorskie i pokazuje dlaczego Google musiało zareagować.

google-removal-requests

W serwisie nie ma możliwości wyszukiwania serwisów po nazwach jednak można manipulować końcówką adresu URL wpisując tam adres domeny, która chcemy sprawdzić. Przy domenie istniejącej w bazie Google np. Torrent-polska.info:

http://www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/domains/torrent-polska.info/

otrzymałem poniższy wynik:

torrent-polska

W przypadku, gdy w sprawie domeny Google nie otrzymało żadnych zgłoszeń DMCA wtedy zobaczymy obrazek:

bad-removal-request

Każdy z czytelników może bardzo szybko sprawdzić jakie domeny widnieją w bazie Google’a i które z  serwisów przodują w ilości zgłoszeń pochodzących od właścicieli praw autorskich czy organizacji reprezentujących ich interesy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Google , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Aktualizacja algorytmów Google. Google obniża pozycje stron naruszających prawa autorskie

Do wyznaczania pozycji serwisu internetowego w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google bierze pod uwagę ponad 200 różnych czynników. Dzięki temu algorytmy...

Close