Home > Aktualności > Serwis RnBXclusive zamknięty przez SOCA, aresztowania i mocne ostrzeżenie

Serwis RnBXclusive zamknięty przez SOCA, aresztowania i mocne ostrzeżenie

rnbxlusiveWielka Brytania ostatnio przewodzi w Europie jeśli chodzi o walkę z naruszeniami praw autorskich. Właśnie zamknięto tam popularny blog RnBXclusive o treści muzycznej z dużą ilością linków do utworów R&B. Aresztowano właścicieli bloga za oszukiwanie przemysłu muzycznego. SOCA (Serious Organised Crime Agency to agencja nazwana przez prasę angielską brytyjskim FBI) dokonała także zajęcia domeny. Zamiast serwisu wyświetla się następujące ostrzeżenie z identyfikacją adresu IP, z którego następuje wejście na stronę serwisu RnBXclusive.com:
soca-rnbxclusive

Portal RnBXclusive.com stał się na wyspach bardzo popularny wśród fanów tego rodzaju muzyki. Miał ogromna liczbe fanów na Facebooku. Oprócz zajęcia domeny, zamknięcia serwisu oraz aresztowania właścicieli  SOCA ostrzega osoby, które pobierały treści z witryny. Dodatkowe włączenie identyfikacji adresu IP, z którego następuje kontakt z serwisem ma potęgować ostrzeżenie.

Baner jest naprawdę wbijający w fotel. Pokrótce zawiera on następującą treść (moje tłumaczenie):

SOCA przejęła kontrolę nad tą domeną. Założyciele serwisu zostali aresztowani za oszustwa. Większość z plików muzycznych dostępnych dzięki tej stronie została skradziona artystom.

No i czerwoną czcionką:

Jeżeli pobierałeś muzykę korzystając z tej strony mogłeś popełnić przestępstwo, które pociąga za sobą maksymalną karę do 10 lat pozbawienia wolności i nieograniczoną karę grzywny zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii.

Oczywiście dla spotęgowania wrażenia wyświetla się nasz adres IP i dalsze ostrzeżenie:

SOCA ma możliwość monitorowania i śledzenia, może poinformować dostawcę usług internetowych o tych naruszeniach. Możesz być oskarżony i fakt, że otrzymałeś ten komunikat nie wyklucza możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności.

Po tych mocnych słowach następuje wytłumaczenie przyczyny takiego działania. Oczywiście ton jest już lżejszy. Informacja brzmi następująco:

W wyniku nielegalnego pobierania działasz na szkodę młodych, rozwijających się artystów. Nielegalne pobieranie muzyki niszczy przyszłość przemysłu muzycznego.

Jak widać Europa nie jest wolna od działań przeciwko serwisom naruszającym prawa autorskie. Umieszczanie samych linków do takich treści może sprowokować działania odpowiednich służb w niektórych krajach. Co gorsza w swoich działaniach odpowiednie agencje posuwają się znacznie dalej niż analogiczne agencje w USA. Często zdarza się również, że popełniają te same błędy. Wygląda na to, że edukacja przez strach jest tutaj dominującym czynnikiem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

The Pirate Bay pożegna sie z plikami .torrent 29 lutego

Jakiś czas temu pisałem o tym jak The Pirate Bay ucieka przed zamknięciem serwisu stosując tzw. magnetyczne linki. Osobiście w...

Close