Home > Dostawcy Usenetu > Astraweb stracił wielu klientów wskutek automatyzacji zgłoszeń DMCA

Astraweb stracił wielu klientów wskutek automatyzacji zgłoszeń DMCA

astraweb-jeden-z-najlepszych-providerowDMCA to ustawa obowiązująca od 1998 w USA zabraniająca tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania.

W świecie internetu uważana jest za pogwałcenie zasady wolności słowa i początek ery cenzury.

Firmy albo instytucje będące właścicielami praw autorskich lub działające w ich imieniu wyszukują materiały naruszające w ich mniemaniu prawa i wysyłają zgłoszenie DMCA do podmiotu odpowiedzialnego za umieszczenie takiego materiału na swoich serwerach.

W większości przypadków jeśli chodzi o usenet i grupy dyskusyjne takie zgłoszenia były poddawane odpowiednim procedurom, rozpatrywał je zespół ludzi i oceniał zasadność zgłoszenia.  Astraweb jako jedyny przyznał się do pełnej automatyzacji zgłoszeń DMCA w październiku ubiegłego roku. Nieważne czy zgłoszenie jest zasadne. Odpowiedni skrypt usuwa pliki na podstawie przesłanego pliku NZB bez sprawdzania czy jest to rzeczywiście materiał objęty prawami autorskimi.

Wygląda to tak, że firma pobiera sobie plik NZB z serwisu indeksującego zawartość usenetu i przesyła go odpowiednim kanałem komunikacyjnym do Astraweb. Program usuwa materiał w zależności od ustawień crona. Trwa to zwykle nie więcej niż kilka minut. Niektóre materiały usuwane są z serwerów Astraweb do kilku godzin od ich publikacji w zależności od zgłoszenia przez zainteresowana stronę.

Takie działanie Astraweb spowodowało odpływ wielu użytkowników usenetu do innych providerów takich jak między innymi UsenetServer, Newshosting, Newsdemon czy NewsgroupDirect. Z jednej strony Astraweb chciał zautomatyzować proces i zmniejszyć koszty osobowe. Nie wziął pod uwagę użytkowników usenetu i ich potrzeb. To grupa ludzi bardzo czuła na wszelkie próby ograniczania wolności. Informacje o automatycznym rozpatrywaniu zgłoszeń DMCA potwierdzone przez Astraweb zadziałały na niekorzyść firmy.

Na dzisiaj mam wiele sygnałów potwierdzających te hipotezę. Rynek jest w stanie zweryfikować działania każdego dostawcy. Astraweb był kiedyś wyjątkowo lubiany przez użytkowników usenetu. Stracił naprawdę bardzo wiele wskutek przyjętej procedury rozpatrywania zgłoszeń DMCA. Mam nadzieje, że odpływ klientów tego providera będzie bodźcem do szybkiej odbudowy jego pozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Dostawcy Usenetu , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Ostatnie 12 godzin promocji w NewsgroupDirect

Przed weekendem tym, którzy chcą tanio posiadać konto w NewsgroupDirect przypominam o trwającej promocji na konto blokowe 500 GB w...

Close