Home > Aktualności > Dyski 60 TB. Wzrost retencji danych w usenecie niezagrożony

Dyski 60 TB. Wzrost retencji danych w usenecie niezagrożony

nowe-dyski-seagatePamiętam jak w maju zeszłego roku Seagate zaprezentował 3,5 calowy dysk twardy, w którym gęstość upakowania danych wynosiła 625 gigabitów na cal kwadratowy. Stąd dzisiejsze dyski o pojemnościach 2-3TB.

W niecały rok przyzwyczaiłem się do takich pojemności i muszę powiedzieć, że w przypadku rozwiązań typu storage istnieje zapotrzebowanie na tanie nośniki o dużej pojemności i te wspomniane 3TB już nie wystarczają.

Takie ssanie na rynku nie dziwi skoro żyjemy w czasach, kiedy dane przenosi się do chmury i praktycznie każdy korzysta z social media nie mówiąc już o zapotrzebowaniu generowanym przez firmy hostingowe, serwisy z filmami i muzyką czy Usenet, o którym tutaj piszemy. Wystarczy wspomnieć, że jedna tylko grupa binarna alt.binaries.boneless to ponad 1508 TB danych według stanu na 22 stycznia 2012. A gdzie digitalizacja archiwów, książek, map, rękopisów? Gdzie przenoszenie materiałów zapisanych analogowo na postać cyfrową, gdzie cyfryzacja urzędów? Wszystkie te prace wymagają zaawansowanych rozwiązań typu storage. A do tego potrzebne są nośniki o coraz większych pojemnościach.

I tutaj okazuje się, że z pomocą znów przychodzi Seagate. Dzięki wykorzystaniu technologii HAMR (Heat-assisted magnetic recording) możliwe jest osiągnięcie gęstości 1 terabita na cal kwadratowy. W tej technologii skupiona wiązka laserowa krótko podgrzewa powierzchnię dysku, podczas gdy głowice zapisują informacje, co ułatwia proces zapisu. Po ostygnięciu powierzchni bity są „zablokowane”, co zapewnia większą stabilność bitów i niezawodność. Dodatkowo w tej technologii używa się stopu żelaza z platyną. Technologia jest skomplikowana ale teoretycznie umożliwia osiąganie gęstości nawet 10 terabitów na cal kwadratowy. Może to oznaczać, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy nośniki 3,5” o pojemnościach nawet 60TB, a 2,5” o pojemnościach nawet do 20TB.

Widać wiec, że Seageate dysponuje odpowiednią technologią aby zapewnić stały wzrost pojemności nośników. Dzięki temu retencja danych w Usenecie będzie nadal rosła, a ceny będą utrzymywały się na odpowiednio niskim poziomie. Ciągły wzrost przepustowości sieci i pojemności nośników pozwalają bez obawy patrzeć na techniczną stronę przedsięwzięć takich jak Usenet czy ogólnie na rozwój nowoczesnego świata cyfrowego.

A jeszcze w 1980 roku marzeniem były dyski o pojemnościach rzędu 5MB….

Źródło: Seagate Reaches 1 Terabit Per Square Inch Milestone In Hard Drive Storage With New Technology Demonstration

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Box.com oferuje dysk online 50GB za darmo dla użytkowników Androida

Box.com oferuje w promocji dla użytkowników systemu Android storage online o pojemności 50GB. Przestrzeń dyskowa jest przydzielona na zawsze. Ograniczeniem...

Close