Home > Aktualności > Google Drive. Chmura Google już wkrótce?

Google Drive. Chmura Google już wkrótce?

stycznia 12th, 2012

google-driveZapewne wielu z was zna Skydrive Microsoftu. Windows Live Skydrive to usługa Microsoftu typu cloud computing czyli chmura dla plików, która w zeszłym roku doczekała się wielu usprawnień i nowości.

Generalnie Microsoft w projekcjach dotyczących Skydrive rozróżnia trzy podstawowe kategorie przechowywania danych w chmurze:
• Chmura dla plików – rozwiązanie jak Dropbox, które pozwala przechowywać pliki na dyskach oferowanych przez dostawców, a tym samym łatwo uzyskiwać dostęp do danych z dowolnego urządzenia,
• Chmura dla urządzeń – coś w rodzaju iCloud od Apple. Scentralizowane miejsce przechowujące pliki i ustawienia dla urządzeń,
• Chmura dla aplikacji – przykładem jest tutaj Google Docs. Mowa o możliwości uruchamiania i strumieniowania oprogramowania bezpośrednio z sieci web, bez potrzeby instalacji na lokalnym dysku komputera.

Dodajmy, że Microsoft intensywnie rozwija usługę Skydrive próbując do niej przekonać użytkowników urządzeń mobilnych korzystających z systemów Windows Phone, Android i iOS. Microsoft chwali się, że Windows Live Skydrive to aż 25 GB przestrzeni dostępnej zupełnie za darmo w przeciwieństwie do chmury Apple Cloud z 5GB.

Teraz wygląda na to, że Google pozazdrościło Skydrive tak jak Microsoft jest pełen podziwu dla rozwoju Google Docs. Już w zeszłym roku pojawiły się przesłanki za tym, że Google zamierza uruchomić Google Drive przez wskrzeszenie uśpionego niegdysiejszego projektu. Dzisiaj pojawiły się nowe sygnały potwierdzające kontynuację prac nad tym projektem.

Jak doniósł serwis Techcrunch strona drive.google.com zgłasza się błędem 404, a strona supportu wygląda cokolwiek dziwnie http://drive.google.com/support . Wywołanie polecenia „site:drive.google.com” w wyszukiwarce Google daje wynik jak na obrazku obrazującym ten wpis. Dostępny jest także plik robots.txt. Swoją drogą zapraszam do przetestowania wywołania.

Zapewne prace nad uruchomieniem usługi trwają i mam nadzieję zakończą się wkrótce. Google pozwoliło się znacznie wyprzedzić na tym polu koncernowi z Redmond. Dokumenty Google pozwalają już na wgranie dowolnego pliku, ale oferowana w ramach darmowej usługi powierzchnia dyskowa jest bardzo skromna – to tylko 1 GB. Interfejs jest raczej niewygodny.Tylko czym Google Drive przebije Skydrive?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Magnetyczne linki w The Pirate Bay

The Pirate Bay już w 2009 roku wprowadziło ikonę magnesu przy linkach. Nazywa się je pieszczotliwie magnetycznymi linkami i pozwalają...

Close