Home > Aktualności > Biały Dom odrzuca główne postanowienia SOPA. USA globalnym policjantem

Biały Dom odrzuca główne postanowienia SOPA. USA globalnym policjantem

stycznia 15th, 2012

stop-online-piracy-actAdministracja Prezydenta USA odpowiedziała wczoraj na swoim blogu na dwie petycje dotyczące SOPA i piractwa internetowego. W stanowisku Białego Domu jest wiele pozytywów świadczących o braku poparcia dla cenzury w Internecie ale osobiście widzę też zagrożenia dla całego świata zewnętrznego. Ale o tym później. Odpowiedź jakiej udzielono jasno wskazuje na to, co może cieszyć się poparciem administracji Obamy, a co nie.

1.Tak więc jest wskazanie na potrzebę zmian legislacyjnych ale nie takich, które ograniczą wolność wypowiedzi, zmniejszą bezpieczeństwo w Internecie i podważą innowacyjność Internetu.

2.Poza tym walka z piractwem nie może pozwalać na cenzurę działań zgodnych z prawem i hamować innowacyjności firm. Otwartość Internetu odgrywa coraz większą rolę w biznesie, administracji czy społeczeństwie. Wszelkie decyzje dotyczące sieci reklamowych, firm obsługujących płatności czy wyszukiwarek musza być przejrzyste.

3.Waszyngton chce uniknąć zakłócania Internetu przez manipulacje systemem DNS.

To wszystko ma ręce i nogi i autentycznie można się z tym zgodzić. Dlatego też wielu internautów będzie w tym upatrywać poparcia ich stanowiska przez administracje obecnego prezydenta USA. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na cos, co jest ukryte między wierszami i co świadczy o tym jak mocno USA zamierzają bronić swoich twórców i swój przemysł.
Zwraca się uwagę, że piractwo jest ogromnym problemem i szkodzi gospodarce amerykańskiej i powoduje straty w kreatywnych i innowacyjnych firmach.

Administracja Obamy jasno wskazuje gdzie widzi zagrożenia. Jak można się domyśleć zagrożenia związane z piractwem przychodzą z zagranicy i to na walce z piractwem poza USA wszyscy powinni się skupić. Nowe przepisy powinny być ściśle ukierunkowane tylko w miejsca poza zasięgiem prawodawstwa USA i obejmować aktywność w Internecie niezgodną z obowiązującymi przepisami w USA:

…new legislation must be narrowly targeted only at sites beyond the reach of current U.S. law, cover activity clearly prohibited under existing U.S. laws, and be effectively tailored, with strong due process and focused on criminal activity.

Administracja wzywa wszystkie strony do tworzenia prawa, które pomoże zwalczać piractwo internetowe mające swoje źródło poza granicami USA. I właściwie na tym możemy całość zakończyć. Nowe prawo jest potrzebne, nie może zakłócać architektury Internetu, jego otwartości i innowacyjności ale jednocześnie musi zapewnić pomoc interesom podmiotów amerykańskich na wszystkich rynkach. Działania USA powinny skoncentrować się poza granicami jurysdykcji USA.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Google Drive. Chmura Google już wkrótce?

Zapewne wielu z was zna Skydrive Microsoftu. Windows Live Skydrive to usługa Microsoftu typu cloud computing czyli chmura dla plików,...

Close