Grupy dyskusyjne

To niewiarygodne ale grupy dyskusyjne pojawiły się w roku 1979. Była to początkowo niewielka sieć oparta na serwerach na Uniwersytecie Duke i Uniwersytecie Północnej Karoliny. Serwery połączono zwykłą linią modemową. Sieć zapoczątkowana na Uniwersytecie Duke rozrastała się w szybkim tempie. W 1981 roku było już ponad 150 serwerów i kilka tysięcy użytkowników rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych.
Wikipedia podaje, że w 1998 roku było już 11 000 serwerów i wysyłano ok. 18 000 postów dziennie a obecnie jest wysyłanych ok. miliona postów dziennie, a osób czytających systematycznie rozmaite grupy jest ok. 20-30 milionów, a na całym świecie jest ok. 100 000 serwerów.

Te serwery zostały nazwane serwerami grup dyskusyjnych. Na nich były przechowywane grupy dyskusyjne i zawarte w nich wiadomości. Często terminy grupy dyskusyjne i Usenet są stosowane zamiennie ale Usenet to szersze pojecie obejmujące cala społeczność – sieć użytkowników a grupy dyskusyjne tylko zbiór grup dyskusyjnych lub poszczególne grupy dyskusyjne na serwerach.

Grupy są posortowane w formie drzewa hierarchicznego, kolejne piętra drzewa są oddzielone w nazwie kropką. Np. grupy comp – to grupy poświęcone komputerom. Grupa comp.sys – to ogólna grupa dotycząca systemów komputerowych, comp.sys.intel – to grupa poświęcona systemom (komputerom) z procesorami intel.

Ogólne nazwy 8 podstawowych gałęzi grup (tzw. BIG8 czyli wielka ósemka) to:

• sci.* – nauka, np. sci.physics
• soc.* – nauki i sprawy społeczne, np. soc.culture.polish
• humanities.* – sprawy związane z naukami humanistycznymi
• comp.* – komputerowa, np. comp.linux
• news.* – dyskusje na temat samego usenetu
• rec.* – rekreacja i sport, np. grupa o rowerach: rec.bicycles
• misc.* – różne inne tematy, które nie mieszczą się w poprzednich gałęziach np. hodowla węży
• talk.* – dyskusje i plotki na tematy kontrowersyjne bądź nie mieszczące się w poprzednich gałęziach

Grupy z ogólnymi nazwami tworzą ogólnoświatową hierarchię grup, która jest dostępna na wszystkich serwerach na całym świecie i na których pisze się wyłącznie po angielsku.
W hierarchii głównej zakładanie i kasowanie grup odbywa się drogą głosowania. Osoba zainteresowana założeniem danej grupy wysyła post rozpoczynający oficjalnie procedurę głosowania, po czym każdy użytkownik usenetu może się wypowiedzieć, czy chce aby dana grupa powstała, czy nie. Jeśli liczba głosów na tak jest wystarczająca (ile tych głosów musi być, jest zależne od miejsca w hierarchii, w którym chcemy daną grupę utworzyć) i nie ma zbyt wiele głosów przeciwko, to grupa jest oficjalnie tworzona i dołączana do drzewka hierarchii.

Poza główną hierarchią istnieją też:

Hierarchie narodowe. Są one związane z poszczególnymi krajami, ich nazwy zaczynające się przedrostkiem skrótu danego kraju, np. hierarchia pl.* dla grup polskojęzycznych. Wewnątrz gałęzi grup narodowych są podgałęzie z przedrostkami wzorowanymi na hierarchii głównej (np. comp, hum, rec, sci, soc, misc, news). Przykładowo polskojęzyczna grupa poświęcona systemom komputerowym to: pl.comp.sys. Zasady zakładania i kasowania grup są tu podobne do zasad w hierarchii głównej. Grupy narodowe są zwykle dostępne przede wszystkim na serwerach wewnątrz danego kraju, jednak każdy administrator każdego serwera usenetu może je w każdej chwili dołączyć do swojej listy np. na prośbę kilku użytkowników.

Przykładem polskich grup dyskusyjnych z grupy pl.comp.sys są:

pl.comp.sys.amiga
pl.comp.sys.atari
pl.comp.sys.macintosh
pl.comp.sys.novell
pl.com.sys.sun

Hierarchie lokalne. Zwykle są one utrzymywane na jednym serwerze NNTP, a tematyka grup jest związana z działalnością właściciela serwera. Przykładowo w hierarchii microsoft.public.* są grupy związane tematycznie z produktami firmy Microsoft.

Hierarchie alternatywne alt.* i free.*. W tych hierarchiach zasady są bardziej liberalne – praktycznie każdy może założyć własną grupę, ale też każdy może ją skasować. Jest to zatem miejsce dla grup, które nie zostałyby zaakceptowane w innych hierarchiach. W rezultacie jest tam duży bałagan i z tego powodu na wielu serwerach news nie są one trzymane lub czas przechowywania artykułów jest bardzo krótki. Wewnątrz hierarchii alternatywnych powstały podhierarchie narodowe (np. alt.pl.*) i na odwrót – hierarchie alternatywne znajdują się czasem wewnątrz hierarchii narodowych.


Co możemy znaleźć w grupach dyskusyjnych?

Odpowiedz brzmi: wszystko. Wszystko to o czym ludziom chce się rozmawiać. Właściwie na tym należałoby zakończyć to stwierdzenie. Tyle ile interesujących tematów tyle grup dyskusyjnych. Oczywiście sporo z nich to zwykły spam. Nie ma limitów i na pewno znajdziemy w sieci Usenet dyskusje na każdy interesujący temat i w wielu językach świata.

Jeśli interesują nas pliki binarne to najczęściej będziemy interesować się grupami alt.* Te grupy to wolna ziemia i praktycznie wszystko jest dozwolone. Grupy z tym przedrostkiem zostały stworzone aby służyły dyskusjom, które nie pasują gdzie indziej. Wiele a może nawet większość tych grup jest związana z grupami alt.binaries. Te grupy służą do wysyłania plików binarnych.

Przykładami grup alt.* są:

alt.binaries.dvd
alt.binaries.dvdr
alt.binaries.cd.image
alt.binaries.multimedia
alt.binaries.erotica
alt.binaries.pictures.erotica
alt.binaries.dvd.french
alt.anonymous.messages
alt.binaries.dvd.anime

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  1. bastek
    września 29th, 2010 at 22:55 | #1

    Jak i jakim programem wysyłać pliki binarne na grupy dyskusyjne alt.binaries….?

  2. Rafal Olszak
    września 30th, 2010 at 14:18 | #2

    Usenet nie został zaprojektowany tak, żeby udostępniać pliki binarne. Stąd proces wysyłania zajmuje trochę czasu ale da się to zrobić odpowiednimi narzędziami. Wkrótce zajmę się tym tematem i opiszę co i jak. Na teraz krótko:

    1. Musimy przygotować pliki binarne do wysłania. Tworzymy archiwum RAR i dzielimy duże pliki na mniejsze za pomocą Winrar-a. Pliki do 2 GB dzielimy na pliki o wielkościach 10-15MB, pliki 2-4GB dzielimy na 20-30MB, a większe niż 4GB na pliki po 50MB.
    2. Tworzymy pliki .par2 do plików .rar .

    Mając pliki .rar i pliki .par2 możemy wysyłać pliki do binarnych grup dyskusyjnych. Oczywiście dobrze jest stworzyć plik .nzb w celu ułatwienia ściągania dla osób mniej obeznanych i warto jest stworzyć pliki sfv i nfo ale niekoniecznie.
    Punkt pierwszy realizujemy Winrar-em, a pliki .par2 i pliki .nzb oraz wysyłanie na grupy binarne dobrze jest robić programem Camelsystem Powerpost – ta wersja jest o tyle dobra, że obsługuje systemy Windows 95, 98, ME, NT, 2000, 2003, XP, 2008, Vista, Windows 7, 32 i 64 bitowe. Ortodoksyjni userzy do tworzenia plików recovery .par2 używają programu QuickPar.
    Tak się powinno robić ale użytkownicy wysyłają bardzo różne pliki jako załączniki do wiadomości. Wystarczy wejść na binsearch.info i wpisać nazwę jakiegoś filmu bądź albumu muzycznego i wtedy zobaczymy co i jak ludzie publikują.

  3. bastek
    grudnia 12th, 2010 at 17:31 | #3

    Trochę pogrzebałem ostatnio w sieci na temat Camelsystem Powerpost 2.3. Jest on o tyle ciekawy, że mamy możliwość zainstalowania do niego dodatku Camelsystem Powerpost SSL add-on 1.2, który umożliwia szyfrowanie połączenia po SSL. Ciekaw jestem czy ktoś już testował to zestawienie i powie coś więcej na ten temat. Może znacie jakieś inne programy, które używają protokół SSL i ewentualną ich konfigurację pod tym kątem.

  4. listopada 30th, 2014 at 02:29 | #4

    Jak stworzyć nową grupę dyskusyjną?

  1. Brak jeszcze trackbacków