Home > Artykuły > MPAA wymienia serwisy naruszające prawa autorskie w liście do rządu USA

MPAA wymienia serwisy naruszające prawa autorskie w liście do rządu USA

listopada 20th, 2010

MPAAInternet jest polem, na którym toczy się walka między tymi, którzy rozpowszechniają utwory objęte prawami autorskimi a tymi, którzy działają aktywnie aby zablokować dostęp do treści publikowanych z pogwałceniem praw autorskich.

Na pierwszej linii są następujące organizacje amerykańskie:
-MPAA (Motion Picture Association of America) – amerykańskie stowarzyszenie mające na celu dbanie o interesy amerykańskich studiów filmowych;
-RIAA (Recording Industry Association of America)- zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki.

Przemysł filmowy i muzyczny jest w USA ogromnym pracodawcą i eksporterem. Stąd bezpardonowa walka z piractwem. Organizacje działają w oparciu o DMCA (Digital Millenium Copyright Act) – ustawę obowiązującą od 1998 w USA zabraniającą tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania.

W liście z 5 listopada skierowanego do Kiry Alvarez głównego negocjatora i zastępcy dla ochrony własności intelektualnej w Biurze Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych MPAA podała wiele źródeł online gdzie naruszane są prawa autorskie członków organizacji. Co ciekawe wymieniono również miejsca na świecie, gdzie fizycznie sprzedawane są nielegalne kopie. Wśród wymienionych miejsc nie ma Polski, ale jest wymieniona granica Czech z Niemcami i Austrią: „Istnieją co najmniej 54 miejsca sprzedaży podrabianych produktów wzdłuż granicy z Niemcami i Austrią. Rynek ten w szczególności przyciąga turystów z Niemiec, którzy mogą kupić podrobione filmy i inne produkty”. Oczywiście wymienionych jest wiele miejsc na terenie Rosji, Ukrainy, Chin i na całym świecie.

Nas jednak interesują głównie miejsca w sieci, gdzie swoją uwagę kieruje MPAA. Są to:

Sieci P2P i Torrenty:

BTjunkie.org – Szwecja. Btjunkie oferuje prawie 100.000 aktywnych torrentów które są identyfikowane jako pliki produkcji filmowych i telewizyjnych chronione prawem autorskim. Btjunkie.org udostępnia publiczne i niepubliczne treści naruszające prawo.

Demonoid.com – Ukraina. Demonoid jest bardzo aktywny, to pół-prywatny tracker BitTorrent i strona internetowa hostowana z serwerów znajdujących się na Ukrainie. Osoby fizyczne mogą zobaczyć co jest dostępne, ale pobieranie metadanych torrent wymaga od użytkownika logowania. Przegląd dostępnych treści na stronie daje listę prawie 100 tysięcy chronionych prawem autorskim filmów i plików produkcji telewizyjnych.

IsoHunt - Kanada. Jest to najbardziej popularna strona BitTorrent na świecie, po The Pirate Bay. IsoHunt szczyci się liczbą 3.743.581 aktywnych torrentów. Amerykański Sąd wydał nakaz przeciwko IsoHunt po stwierdzeniu, że ponad 90%  to pliki do pobrania naruszające prawo i że pozwani byli odpowiedzialni powodując naruszenie prawa.
Mimo tego serwis kontynuuje działalność  w Kanadzie.

Kickasstorrents.com – Szwecja. Ten portal ma komercyjny wygląd co może wprowadzać w błąd użytkowników, którzy myślą, ze to co oferuje jest legalne. Serwis działa na hostingach w Szwecji, Luksemburgu i OVH we Francji. Infrastruktura serwerowa tworzy redundantą sieć w celu zabezpieczenia serwisu przed zamknięciem.  Serwis oferuje dostęp do 8.100.000 plików torrent.

Rutracker.org – Rosja. Ten portal jest portalem BitTorrent – to klon Torrents.ru, która została zamknięta przez władze rosyjskie wskutek postępowań karnych. Obsługuje cztery miliony użytkowników i posiada ponad milion aktywnych torrentów.

ThePirateBay.org – Szwecja / Holandia. Ten portal BitTorrent ma serwery w Szwecji i Holandii. The Pirate Bay (TPB) zawiera tracker BitTorrent co ułatwia wymianę ogromnych ilości nielegalnych treści. Operatorzy The Pirate Bay dumnie twierdzą, że jest to największy tracker w swoim rodzaju na świecie, z ponad milionem użytkowników. Od momentu powstania w 2004 r., strona internetowa zaczęła gwałtownie rosnąć i jest teraz dostępna w około 39 językach. To ułatwiło nielegalną wymianę milionów utworów chronionych prawem autorskim. The Pirate Bay ma w około 60,000 dolarów miesięcznie wpływów od reklamodawców, oprócz tysięcy dolarów zebranych od użytkowników. W maju 2006 roku, szwedzka policja wykonała nakaz przeszukania w 10 różnych miejscach i zajęła 17 serwerów i dokonała trzech aresztowań oraz zamknięcia strony przez krótki okres. Mimo że operatorzy zostali ostatecznie skazani przez sąd w Sztokholmie, strona nie została zamknięta.

Hostingi plików (Cyberlocker):

To strony internetowe, które pozwalają użytkownikom na przesyłanie i dystrybucję plików. Kliknięcie linku będzie inicjować pobieranie wysłanego wcześniej pliku. Są to bardzo często linki do nielegalnych kopii filmów i programów telewizyjnych zapisanych na hostingach i mogą być szeroko rozpowszechniane za pośrednictwem Internetu poprzez linkowanie na stronach internetowych, forach, blogach lub wiadomościach e-mail.

Tutaj zostały wymienione między innymi serwisy: Ba-k.com – Meksyk, Megavideo.com i Megaupload.com z Holandii, Webhards z Korei.
Jako ciekawostkę należy podać, że zawartość Megaupload i Megavideo szacuje się na 26 petabajtów. Megaupload płaci użytkownikom, którzy przesyłają popularne pliki w oparciu o liczbę pobrań pliku aż do 10,000$.

Rapidshare.com – Szwajcaria / Niemcy. Rapidshare ma około 41 milionów unikalnych użytkowników. Rapidshare jest popularny ze względu na treści naruszające prawo, które udostępnia członkom w zamian za składki.

Serwisy z linkami:

Wymieniono tutaj  Kino.to z Rosji oferujące duże ilości filmów kinowych i seriali telewizyjnych w językach niemieckim i innych.

Najciekawsze jest, że chyba po raz pierwszy zaatakowano serwis grup dyskusyjnych. Do tej pory nikt nie kwestionował legalności firm oferujących dostęp do treści grup dyskusyjnych dyskusyjnych przeciwieństwie do P2P czy Torrentów. Mimo to należy podkreślić, że Usenet jest legalny i nie jest atakowany przez organizacje amerykańskie.

Grupy dyskusyjne:

UseNeXT.de – Niemcy / Holandia. Usenext twierdzi, że ponad 1,2 miliona filmów jest dostępnych. W UseNeXT można znaleźć wysokiej jakości nagrania Blu-ray wyprodukowane przez członków MPAA. UseNeXT ma około 200 tysięcy stałych użytkowników.

MPAA podejmuje szerokie działania monitorując sieć w kierunku udostępniania filmów i produkcji telewizyjnych wyprodukowanych przez studia filmowe będące założycielami MPAA. Z treści listu widać wyraźnie jak szeroko działa ta organizacja.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły , , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Po prostu Usenet

Kiedy nadeszła era P2P to nagle wymiana plików zmieniła się. Nastąpiła rewolucja. Niestety kilka lat później i kilka głośnych procesów...

Close