Home > Dostawcy Usenetu > News-Service.com przestał działać

News-Service.com przestał działać

listopada 7th, 2011

news-serviceJak już wcześniej pisałem we wpisie Czy BREIN zabije Usenet? holenderska organizacja BREIN reprezentująca przemysł filmowy i muzyczny pozwała jednego z największych providerów Usenetu do Sądu w Amsterdamie. BREIN wygrała sprawę i realizując postanowienia Sądu News-Service 4 listopada ogłosił, że zaprzestaje działalności. Zamkniecie serwisu nastąpiło po dwuletniej walce w Sądzie.

Oto treść listu zamieszczonego na stronie News-Service.com:

Dear visitor,

On 28 September 2011, the District Court of Amsterdam reached a verdict in the procedure on the merits of the case that Stichting Brein had brought against News-Service.com. The Court has ruled that News- Service.com is to cease ‘recording and offering material protected by copyright and neighbouring rights’ on pain of period penalty payment.
Unfortunately, News-Service.com sees no way of complying with the Court’s verdict. As a consequence, on 28 October, we started interlocutory proceedings and asked the summary Judge to order Brein to cease the execution of the verdict. We have learned today that the summary Judge has denied our claims. This means that we are forced to cease our operations with immediate effect.
However, for reasons of principle, News-Service.com will not accept the verdict and has lodged an appeal.
We would like to thank all relations of News-Service.com for the pleasant working relationship and the trust they have placed in us during the past 15 years.

Kind regards,

Patrick Schreurs and Wierd Bonthuis

News-Service.com

News-Service nie akceptuje wyroku i złożył apelację. Nie wiadomo jaki będzie jej wynik i nie wiadomo co stanie się z kilkoma serwisami Usenetu, które odsprzedawały usługi News-Service.com klientom końcowym.
Ciekawe jest, kto następny znajdzie się na celowniku organizacji BREIN. Ale tego dowiemy się zapewne już po wyniku apelacji.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

Dostawcy Usenetu , , , ,

 1. groszek71
  listopada 9th, 2011 at 10:46 | #1

  No i się mocno nieciekawie robi taki precedens stworzy możliwość powoływania się na niego w różnych krajach.Ciekawe czy w dobie kryzysu uda się zarżnąć ten przynoszący miliardy interes.Może w przyszłości właściciele Usenetu po prostu będą się musieli podzielić zyskami z takimi BREINAMI i innymi organizacjami szkodliwośći społecznej:)co byłoby może rozwiązaniem, choć bolesnym dla klientów usenetu.

 2. Rafal Olszak
  listopada 9th, 2011 at 11:16 | #2

  @groszek71
  Ten kierunek jest wysoce prawdopodobny. Jak na razie jedna z firm podejmuje bardzo usilne działania pokazujące, że Usenet to bezpieczna przystań i tam nie ma żadnego warezu. Ale wystarczy zalogować się na ich serwerach i na pewno znajdziemy sporo filmów, muzyki itp. Takie działanie wystarczy w USA jak na razie i tam jakoś koegzystują i nie wchodzą sobie w paradę. Nawet Rapidshare już poszedł po rozum do głowy i wyleciał z listy MPAA.

  Europa to co innego. Tutaj do tej pory był luz. Jednym z udziałowców BREIN są także wytwórnie z USA i to one widząc co się dzieje spowodowały to co się stało według mnie. Europa a konkretnie Holandia generalnie miała w poważaniu delikatną sytuacje równowagi w USA. Europejskie firmy generalnie nawet manifestowały swoją wolność. No i dostało się. A News-Service.com to poważny gracz.

  A umocnienie pozycji organizacji walczących o respektowanie praw autorskich w Europie może odbić się mocnym echem w USA. Trzeba i tak przyznać, że w Polsce mamy prawo całkiem liberalne w tej mierze.

 3. groszek71
  listopada 9th, 2011 at 11:44 | #3

  @Rafal Olszak
  Nie wiem tylko na ile to liberalne prawo jest zależne od nas, a ile od różnych dyrektyw UE.Może ratunkiem dla usenetu w Polsce będzie jego,,niszowość”a może ściślej brak takiej popularności jaką mają choćby P2P,torrenty itp(swoją drogą ciekawe ile osób korzysta z usenetu w Polsce).
  Tak może z innej beczki,choć niekoniecznie.Był taki czas-kilka lat wstecz,kiedy na serwerach neostrady wtedy bodajże news.tpi.pl czy jakoś tak obecnie news.neostrada.pl można było znaleźć prawdziwe perełki w grupach binarnych w grupach divx.pl,mp3.pl,mpc..,game..,ebook.Po przesiadce na nowe serwery na tych grupach nie uśmiadczysz nic.Nie wiem dlaczego tak się stało ale oczywiście telekomunikacja nie poinformowała o żadnych zmianach.Tutaj przychodzi do głowy taka myśl,że w tym wszystkim maczały palce właśnie nasze rodzime organizacje antypirackie bo skąd ta nagła zmiana?

 4. Rafal Olszak
  listopada 17th, 2011 at 23:17 | #4

  @groszek71
  Niestety Twój post wylądował u mnie w spamie i dopiero teraz jest widoczny. Bardzo ciekawy komentarz-na szczęście wyłuskałem go z zalewu spamu.

 5. groszek71
  listopada 18th, 2011 at 18:02 | #5

  @Rafal Olszak
  No i się odnalazł wpis:)
  A wracając do tematu tutaj znalazlem kolejne nie najlepesze wieści zza oceanu http://wolnemedia.net/prawo/cenzura-w-usa-wzorowana-na-chinskiej/
  Dziwnie pojęte bezpieczeństwo państwa oraz skrajna ochrona praw autorskich zostanie wykorzystane przeciw wszystkim internautom. Bardzo jestem ciekaw jak to sie odbije na usenecie.
  Jest ogólna akcja w internecie przeciw cenzurze do której przyłącza się coraz więcej portali. Akcję podjęli też anonimowi ale to wszystko nie nastraja optymistycznie. Najbardziej chyba zastanawia bierność dostawców internetu bo przecież na nich odbiją się najbardziej ewentualne zmiany.

 6. Rafal Olszak
  listopada 18th, 2011 at 18:44 | #6

  @groszek71 Tak na szczęście nic nie zginęło :) Już miałem coś pisać o SOPA. Dzisiaj miałem tez pisać o opozycji wobec takim uregulowaniom prawnym ale nic z tego nie wyszło. Postaram się ruszyć temat wkrótce. To dość ciekawa tematyka. Takie prawo prędzej czy później uderzy we wszystkich dostawców treści poza tymi uprzywilejowanymi. Co więcej uderzy także w firmy nie działające na terenie USA.

 1. lutego 2nd, 2012 at 21:32 | #1

Serwisy nielegalnie rozpowszechniające filmy. UseNeXT też na celowniku

Opisywałem już wcześniej na blogu działania MPAA. 26 października organizacja (Motion Picture Association of America) zrzeszająca największe studia hollywoodzkie: •  ...

Close