Home > Aktualności > Czy BREIN zabije Usenet?

Czy BREIN zabije Usenet?

października 2nd, 2011

news-serviceBREIN to holenderska fundacja, która łączy twórców, artystów, wydawców, producentów i dystrybutorów muzyki, filmów, gier, programów interaktywnych i książek w walce przeciwko łamaniu praw autorskich. I odnosi na tym polu sukcesy.
29 września BREIN wygrała proces sądowy przed Sądem w Amsterdamie przeciwko największemu europejskiemu providerowi Usenetu jakim jest news-service.com (NSE). Jest to tym bardziej poważne, że wyrok nakazuje usunięcie całej zawartości naruszającej własność intelektualną z serwerów providera w terminie 4 tygodni pod groźbą kary w wysokości 50 tyś. Euro za każdy dzień zwłoki.
NSE zastanawia się nad złożeniem apelacji zastrzegając sobie konsultacje z firmami będącymi operatorami Usenetu.

Jak czytamy w komunikacie na stronie internetowej:

„We are very disappointed with the Court’s verdict. It is technically as well as economically infeasible to check the contents of the 15 to 20 million messages that are exchanged on a daily basis. Added to which, there is no automated way of checking whether Usenet messages contain copyrighted material or whether permission has been obtained for the distribution of such material. Consequently, we see no way of complying with this verdict. Furthermore, the verdict endangers our very existence as a company, and is thus a threat to Usenet itself, as the facilitation of Usenet services has become impossible on the grounds of this verdict. The exchange of messages by means of this oldest of Internet services has de facto been become impossible,” explains Patrick Schreurs, the CEO of News-Service.com.

Jest technicznie niemożliwe I ekonomicznie nieuzasadnione aby sprawdzać zawartość 15 do 20 milionów wiadomości dziennie pod kątem zawartości materiałów zawierających pliki chronione prawami autorskimi. NSE podnosił, że tylko ułatwia dostęp do Usenetu, i pozwala użytkownikom pisać wiadomości co jest zgodne z wcześniejszymi orzeczeniami w podobnych sprawach. Sąd nie przychylił się jednak ku tej argumentacji.
Brak odwołania od decyzji Sądu oznaczałby zamknięcie firmy. News-service.com jest również sprzedawcą Usenetu dla innych providerów takich jak UseNeXT czy Binverse. Według statystyk top1000.org NSE jest największym providerem Usenetu:

usenet-global-distribution

Providerzy Usenetu żyją dzięki użytkownikom. Użytkowników interesują pliki binarne. Jaka część z nich narusza prawa autorskie? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam czytelnikom. Zablokowanie możliwości wymiany plików binarnych między użytkownikami Usenetu spowoduje marginalizację tego medium i zamknięcie wielu firm.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

Aktualności , , , ,

 1. groszek71
  października 7th, 2011 at 14:01 | #1

  mam pytanie czy w związku z powyższą informacją serwer http://www.just4today.net/przestał działać?Nie ma od kilku dni żadnych binarek.

 2. Rafal Olszak
  października 7th, 2011 at 15:16 | #2

  Serwer działa i ma się dobrze. Przed chwila połączyłem się i download idzie bez problemów. Znalazłem tam pliki binarne. Trzeba pamiętać tylko, ze retencja danych binarnych tego serwisu to około 10 dni. Poza tym w serwisie z tego co pamiętam codziennie jest zmieniany login i hasło. Dlatego trzeba pamiętać o tym, żeby uaktualniać dane w ustawieniach serwera. Aktualne dane są zawsze na ich stronie.

 3. groszek71
  października 8th, 2011 at 11:39 | #3

  @Rafal Olszak
  Korzystam z Newsbina i może w programie coś nie działa ,choć śmiga na innych serwerach.Łączy mnie z serwerem hasło, login ze strony port 119,program ma odznaczone wszystkie filtry dotyczące postów(żadnych ograniczeń co do daty czy kompletności postów) i niestety nie pokazuje się nic.Testowane inne darmowe serwery w tym neo działają bez problemu.Ale cóż za darmo to boli gardło..dzięki za odpowiedź.

 4. Rafal Olszak
  października 8th, 2011 at 14:07 | #4

  Z just4today jest taka sprawa, że używam tego od wielkiego dzwonu. Niestety człowiek przyzwyczaja się do dobrego i przestaje korzystać z serwera jeśli maksymalna ilość połączeń to tylko 2 i retencja wynosi koło 10 dni oraz codziennie trzeba zmieniać login i hasło. Just4today nigdy nie używałem do ściągania grup dyskusyjnych. Nawet specjalnie spróbowałem teraz i do tego się nie nadaje moim zdaniem. Jakoś nie udało mi się wyświetlić zawartości grup. Oczywiście ustawienia typowe czyli takie jak napisałem i takie jak Ty zastosowałeś.
  Klient taki jak darmowy GrabIt czy Alt.Binz łączy się z serwerem i autentykacja jest bezproblemowa. Ale poszczególnych grup nie ściąga. Z tego serwera należy korzystać w ten sposób:
  1. Wyszukać interesującą treść za pomocą czytnika jeśli ma taka możliwość używając opcji search albo
  2.Skorzystać z zewnętrznej wyszukiwarki typu Binsearch.info ustawiając opcję „Maximum age of post” na 1 lub 2 tygodnie aby nie otrzymywać wyników, z których nie będziemy mogli skorzystać.
  3.Zaznaczyć co nas interesuje w wynikach wyszukiwania i kliknąć na dole przycisk ” Create NZB” co pozwoli na ściągniecie pliku NZB i otwarcie go w czytniku.
  4. W windows otwiera nam się okno „Otwieranie *****.nzb i wybieramy „Otwórz za pomocą” wybierając nasz czytnik z listy programów. Jeśli czytnik był połączony z serwerem od razu zacznie się ściągać.
  5. Można też zapisać plik nzb na lokalnym dysku i w czytniku go otworzyć później lub korzystając z innego serwera.

  Mam nadzieję, że to pomoże.

 5. groszek71
  października 8th, 2011 at 16:02 | #5

  @Rafal Olszak
  Bardzo dziękuję za radę.Pozdrawiam.

 1. Brak jeszcze trackbacków

Newshosting ma swój czytnik do usenetu

Dzisiejszego popołudnia w USA został udostępniony zupełnie nowy czytnik grup dyskusyjnych. Newshosting – provider z czołówki wypuścił swój czytnik do...

Close