Home > How to > Zalety i wady Usenetu

Zalety i wady Usenetu

usenetWiele osób ma doświadczenia z pobieraniem plików z sieci. Mimo tego wciąż nie rozumieją jak działa Usenet i dlaczego tak działa. Dlatego też postanowiłem zamieścić krótkie podsumowanie dotyczące Usenetu. Myślę, że pomoże ono odczarować usenet dla nowych użytkowników i pomoże w zrozumieniu.

Jakie są zalety Usenetu?

Usenet jest szybki – jeśli masz dostęp do dobrego serwera i masz dobrze skonfigurowany czytnik wtedy możesz pobierać dane z prędkością, która wysyci nawet twoje łącze internetowe 50 Mb/s.

Usenet jest bezpieczny – połączenie z serwerem jest szyfrowane SSL, w przeciwieństwie do torrentów tylko pobierasz dane (nie udostępniasz ich), ty i twój provider wiecie co pobierasz. Właściwie wielu providerów nie archiwizuje logów.

Usenet jest legalny – serwery są utrzymywane przez legalne firmy, nie musisz nic udostępniać jeśli chcesz pobierać.

Usenet zawiera różne treści – mamy grupy dyskusyjne czysto tekstowe ale pisząc tutaj kładę nacisk na grupy binarne, które zawierają bardzo różne materiały począwszy od fotografii a skończywszy na filmach i innych materiałach binarnych.

Usenet jest prosty – tak, gdyż na dziś bardzo często dostęp do usenetu załatwiany jest poprzez jedno konto u providera. Otrzymujemy w jego ramach od razu tzw. usenet browser. Tak jest np. w Newshosting.

Jakie są niedogodności korzystania z Usenetu?

Usenet nie zawsze jest darmowy – za pełną prędkość pobierania trzeba płacić. Niestety większość serwerów jest płatna. Opłata zależy najczęściej od ilości danych, które zamierzamy pobierać. Opłaty nie są wygórowane i często wynoszą około 10$ za miesiąc za konto bez limitów pobierania i limitów prędkości pobierania.

Usenet nie został zaprojektowany dla udostępniania plików binarnych – pierwotnie Usenet to były wyłącznie tekstowe grupy dyskusyjne. Taka wiadomość ma bardzo mały rozmiar. Dlatego duże pliki binarne na potrzeby usenetu musza być dzielone na wiele niewielkich części. Dlatego też tak ważne są pliki naprawcze dzięki którym czytnik jest w stanie poradzić sobie kiedy brakuje jakiejś części.

Serwery Usenetu mają określoną retencję – to trudne słowo ale oznacza tyle, że każdego dnia na serwery Usenetu są wysyłane nawet terabajty danych. Wielu providerów czyli firm sprzedających dostęp do serwerów usuwa po jakimś czasie dane gdyż archiwizowanie tak wielkich ilości danych kosztuje. Najwięksi providerzy jednak zwiększają retencję tak, że można pobrać plik czy wiadomość sprzed kilku lat. Obecnie retencja u dużych providerów wynosi ok. 2108 dni.

Usenet jest uzależniony od fanów binarnych grup dyskusyjnych – tak, bo to właśnie oni przygotowują materiały binarne aby je potem opublikować. Wymaga to sporego nakładu pracy i zapewnia zainteresowanie Usenetem.

Widzimy więc, że Usenet składający się z tekstowych i binarnych grup dyskusyjnych ma swoje zalety i wady. Wady wynikają głównie z kosztów niezbędnej infrastruktury i wieku tego medium. Moim zdaniem zalety jednak przewyższają potencjalne wady i warto korzystać z usenetu.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

How to

 1. skaldet
  maja 31st, 2014 at 14:03 | #1

  Powinies tez dodac ze mozna nabyc pakietowy zestaw, ktory jest w miare tani…. czyli kupujemy tyle ile chcemy sciagnac. No i ze mozna znalesc tanszy dostep nawet i za 2 euro tylko ze tutaj mamy ograniczenie szybkosci… Szkoda ze w Polsce usenet jest tak malo popularny, albo ja jestem losiu i o czyms nie wiem :P

 2. Rafal Olszak
  czerwca 5th, 2014 at 14:15 | #2

  Myślę, że usenet był mało popularny w Polsce ze względu na słaby rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. W grze były głównie duże ośrodki akademickie. Czyli miejsca, gdzie były węzły sieci. Później pokazały się inne, prostsze sposoby na wymianę danych i plików, konkurencyjne dla usenetu. I zbiegło się to z szybkim rozwojem dostępu do sieci.
  W tej chwili znakomita większość ruchu w usenecie to pliki. Ale w Polsce usenet ma wielką konkurencję w postaci torrentów, a i darmowy streaming online zaczyna tutaj odgrywać pewna rolę. Serwisy takie jak megaupload straciły swoją pozycję ze znanych powodów.

 1. Brak jeszcze trackbacków

Forum NZB Royalty zostało wyłączone

Zmasowany atak na Usenet spowodował zamknięcie wielu uznanych serwisów NZB takich jak NZBMatrix. Ale to już historia. Usenet przetrwał i...

Close