Home > Artykuły > Archiwa Usenetu

Archiwa Usenetu

sierpnia 24th, 2009

Usenet jest wspaniałym repozytorium danych. Wielu użytkowników korzysta z niego nie tylko ściągając bądź udostępniając dane binarne ale też często dane tekstowe są ważniejsze. Ma to miejsce coraz częściej wtedy kiedy zaczynamy postrzegać to narzędzie jako użyteczne w naszej pracy zawodowej. Pojawia się wtedy pytanie kto może udostępnić nam archiwa grup dyskusyjnych na kilka lat wstecz. Po krótkim przeglądzie rynku okazuje się , że zostaje tylko jedna firma: Giganews. Giganews daje nam możliwość korzystania z tekstowych zasobów Usenetu na ponad 6 lat wstecz –aktualnie dokładnie jest to 2254 dni. Konkurenci zostają daleko w tyle – najlepsi mogą zaoferować około 3 lat retencji danych tekstowych.

Pojawia się pytanie poruszone przez Mariusza w jednym z komentarzy: Co ze starszymi danymi i jak uzyskać do nich dostęp?

Tutaj zostaje nam już tylko Google, które odkupiło publiczne archiwa Usenetu tworzone od 1985 roku przez  Steve’a Madere’a pod nazwa Deja News, przekształciło je w Google Groups i uzupełniło je o archiwa prywatne do 1981 roku wstecz. Jeżeli nie znajdziemy interesujących nas danych w Giganews albo Google to prawdopodobnie nigdzie ich nie ma.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Astraweb i Ngroups.NET oferują konkurencyjne konta blokowe

Niektórzy providerzy Usenetu (grup dyskusyjnych) oprócz standardowych ofert abonamentowych oferują konta, których zasada polega na wykupie określonej ilości danych, z...

Close