Home > Aktualności, Artykuły > Chomikuj.pl udostępnił dane osobowe swoich użytkowników firmie Hapro Media

Chomikuj.pl udostępnił dane osobowe swoich użytkowników firmie Hapro Media

Concept photo of a pet rodent in a wine glassW Polsce bardzo popularny zrobił się serwis chomikuj.pl . Chomikuj.pl jest z założenia przestrzenią dyskową w sieci dla użytkownika. Użytkownicy chomikuj.pl zachęcani są do przechowywania swoich danych, mogą także udostępniać je innym. Pech chce, że często znajdują się tam materiały, za które gdzie indziej należy płacić czyli pliki muzyczne, ebooki i inne. Wydawcy w Polsce dość często zgłaszają naruszenia praw autorskich do chomikuj.pl i wtedy taka treść jest blokowana. Pełną współpracę wykazuje tutaj grupa Interia.pl, do której serwis należy.

O ile działania administratorów serwisu zmierzają do zachęcania korzystania z serwisu, o tyle pewne ich posunięcia budzą we mnie zastanowienie i trwogę. Otóż na wniosek firmy Hapro Media – polskiego oddziału francuskiej firmy fonograficznej serwis udostępnił adresy e-mail i adresy IP części użytkowników. Firma Hapro Media posiada prawa autorskie dwóch wydanych przez siebie albumów: „Starszych panów” Macieja Maleńczuka i Pawła Kukiza oraz „Demakijażu” Marii Sadowskiej. Okazuje się, że Hapro Media poszukuje użytkowników, którzy udostępniają także dzieła innych twórców.

Chomikuj.pl zgodnie z zapisami prawa autorskiego musi wydać dane identyfikujące na wniosek organów ścigania. A tutaj wydano dane pozwalające na identyfikację osób firmie trzeciej. Chomikuj.pl zastrzega, że to tylko adresy e-mail oraz adresy IP ale dobrze wiadomo, co to oznacza. Hapro Media nie przebiera w słowach i w liście wysyłanym do zidentyfikowanych osób informuje o przygotowanym już zawiadomieniu do Prokuratury co powoduje na pewno zaniepokojenie w wielu osobach.

Zgodnie z obowiązującym prawem umieszczenie nawet jednego chronionego prawami autorskimi utworu (muzyka, grafika, film, program komputerowy i inne) w Internecie, a więc także na chomikuj.pl, stanowi w świetle Art.50. ustp.3. USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. „o prawie autorskim i prawach pokrewnych” rozpowszechnianie utworu. Jeśli dokonuje się tego bez zgody właściciela praw autorskich do takiego utworu można być pozywanym niezależnie z Art.79 – powództwo cywilne lub Art.116 – odpowiedzialność karna.
Pozywać może uprawniony – czyli właściciel majątkowych praw autorskich do rozpowszechnionego utworu, ewentualnie OZZ (Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi) lub inna upoważniona osoba lub firma działająca w imieniu właściciela tychże praw.

Moim zdaniem firma Hapro Media może pozwać użytkowników serwisu jeśli jest uprawnionym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych ale nie może żądać wydania danych e-mail i adresów IP od serwisu, które to są chronionymi danymi osobowymi. Serwis je wydał niestety co może być podstawą innego postępowania jeśli odpowiednie instytucje zostaną zawiadomione.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

Aktualności, Artykuły , , ,

 1. ubikxxx
  czerwca 30th, 2010 at 18:45 | #1

  „Moim zdaniem firma Hapro Media może pozwać użytkowników serwisu jeśli jest uprawnionym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych” – moim zdaniem nie może pozwać gdyż : użytkownicy nie złamali prawa udostępniając swoje zasoby gdyż serwis nie ma charakteru otwartego /nie każdy może pobierać co chce/, nie złamali regulaminu serwisu, właściciel praw autorskich nie zwrócił się najpierw z prośbą o nierozpowszechnianie danych /a nie musieliśmy o tym wiedzieć/.
  >Zgodnie z art. 67 ust. 4 pr.aut. uprawnionym do dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych jest co najwyżej licencjobiorca wyłączny (a więc nawet nie licencjobiorca niewyłączny), i to w zakresie określonym umową licencyjną. Oznacza to, że uprawnienie do dochodzenia roszczeń nie przysługuje komuś, kto nie jest nawet licencjobiorcą, a także, że nie ma możliwości podpisania zgodnej z prawem umowy na pośrednictwo w tym zakresie (zastrzeżenie nie dotyczy, z oczywistych względów, adwokata czy radcy prawnego — oni są od załatwiania takich spraw w imieniu klientów).
  Hapro Media (hmm KRS milczy na ich temat…) nie jest licencjobiorcą, nie jest licencjobiorcą wyłącznym — jakby chciała się nim stać, najsamprzód musiałaby nabyć prawa do twórczości wykonawców, których interesami zaczęła się „opiekować” (na marginesie: ażeby stać się windykatorem w tym zakresie, trzeba mieć to w PKD — ciekawe czy zadbali) — po prostu ma zawartą bliżej niejasną umowę „na wyrwanie”.< za olgierd.bblog.pl

 2. Rafal Olszak
  lipca 1st, 2010 at 12:18 | #2

  Trzeba tutaj rozpatrzyć cały tekst ustawy. I odpowiedzieć sobie na pytanie czy upoważniona osoba lub firma działająca w imieniu właściciela praw autorskich może złożyć pozew przeciwko łamiącym te prawa. Na blogu cytowanym przez mojego poprzednika na olgierd.bblog.pl znajduje się następująca interpretacja:

  „Oznacza to, że uprawnienie do dochodzenia roszczeń nie przysługuje komuś, kto nie jest nawet licencjobiorcą, a także, że nie ma możliwości podpisania zgodnej z prawem umowy na pośrednictwo w tym zakresie (zastrzeżenie nie dotyczy, z oczywistych względów, adwokata czy radcy prawnego — oni są od załatwiania takich spraw w imieniu klientów).”

  Jest to interpretacja druzgocąca dla firmy Hapro Media i trudno się z nią nie zgodzić. W tym kontekście widać jasno charakter ich działań.

  Inną rzeczą jest złożenie pozwu a inną sposób uzyskania danych a właściwie ich wydania przez serwis Chomikuj.pl. Według mnie nie powinni byli tego robić ze względu na brak podstaw i narażają się na odpowiedzialność karną. Poświęcili tym samym swoich klientów dla spokoju ducha serwisu. Nie podoba mi się to.

 3. randall
  lipca 26th, 2010 at 21:26 | #3

  TO JEST BEZPRAWNE: Osobą stojącą na czele the firmy Hapro Media jest Jakub Majoch (….) Firma ta podobno zarejestrowana jest we Francji, ale jest właścicielem brandu QM (skrót od Quba Majoch) , która działa w Polsce. Po wielu nieudanych projektach (…) Pan Majoch widocznie zdecydował się na nowy rodzaj działalności (…) wyłudzania pieniędzy od naiwnych i nieświadomych osób zwłaszcza, że nie ma do niczego żadnych praw a jego firma działa nielegalnie. Absolutnie nie można iść na żadną ugodę. Firma ta NIE MA ŻADNYCH PRAW do tych utworów i nie ma prawa żądać żadnych pieniędzy za nic, więcej to ta firma i jej szef powinni być pozwani o próbę wyłudzania ,działanie w nie w swoim imieniu, świadczenia nieprawdy a po pierwsze szantaż w celu nabycia korzyści majątkowej. Adres firmy:
  HAPRO Media Polska Sp. z o.o. (w organizacji)
  02-593 Warszawa, ul. Żaryna 7/27
  tel./fax (0048 22) 303 58 70

 4. Rafal Olszak
  lipca 27th, 2010 at 08:25 | #4

  Randallu, Twoje wzburzenie jest zrozumiałe. Ja, kiedy dowiedziałem się o działaniach serwisu Chomikuj.pl bardzo mocno zdziwiłem się lekko mówiąc. Moim zdaniem jak i zdaniem wielu innych osób udostępnienie części danych, części swoich użytkowników było krokiem niezbyt przemyślanym i na pewno odbije się na tym serwisie. Każde działanie wbrew użytkownikom serwisu odbija się utratą wiarygodności.

  Piszesz o niejakim Panie Majochu, który wg Wikipedii jest „polskim producentem muzycznym, managerem muzycznym, współtwórcą i dyrektorem artystycznym wytwórni płytowej QM Music wchodzącej w skład koncernu medialnego Hapro Media. Współpracował i produkował płyty z udziałem Macieja Maleńczuka, Pawła Kukiza, Kayah, Renaty Przemyk, Eweliny Flinty, Danuty Rinn.”

  Używasz mocnych słów. Proszę przedstaw dowody na prawdziwość swoich słów, bo ja osobiście nie mam żadnych podstaw do nazywania tego człowieka w taki sposób. W sieci wiele jest Twoich wpisów o podobnej treści ale nie popierasz ich dowodami. Przedstawiasz swoje mocne zdanie na ten drażliwy temat ale jednocześnie nie przedstawiasz faktów potwierdzających to co napisałeś.

  Randall sformułował generalne sądy nt. konkretnej osoby nie odnosząc się do konkretnych zdarzeń. W związku z brakiem dowodów na potwierdzenie jego mocnych słów postanowiłem usunąć niektóre zwroty do czasu otrzymania od Randalla konkretów na poparcie jego słów.

 1. Brak jeszcze trackbacków

Astraweb

Zastanawia mnie pewna bierność marketingowa firmy Astraweb. Faktycznie odebrali wielu klientów firmie Giganews przez wprowadzenie jednej niskiej stawki dla wszystkich....

Close