Home > Artykuły > DMCA i niekompletne pliki w usenecie

DMCA i niekompletne pliki w usenecie

skarga-dmcaOsoby, które znają sieć, Usenet albo chociażby korzystają z wyszukiwarki Google mogły spotkać się z ograniczeniami związanymi z DMCA. DMCA (Digital Millenium Copyright Act) – to nic innego jak ustawa obowiązująca od 1998 w USA zabraniająca tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczenia kopiowania. Na podstawie tej ustawy np. Google usuwa z wyników wyszukiwania serwisy za pomocą których rozpowszechniane są materiały z pogwałceniem praw autorskich. Zapisy DMCA obowiązują wszystkie podmioty działające w USA. Zdziwilibyście jak wiele skarg DMCA dotyka Twittera, gdzie konta na nim używane są do linkowania do miejsc skąd można pobierać całe filmy itp.

Ten wstęp o DMCA był potrzebny gdyż wskazuje na jeden z aspektów działania providerów Usenetu. Istnieje wiele dyskusji dotyczących kwestii niekompletnych plików na serwerach różnych dostawców usenetu. Nie jest to temat nowy natomiast wskutek ostatnich wydarzeń dotyczących serwisów takich jak MegaUpload czy Filesonic nabiera innego znaczenia.

Wiadomo, że dostawcy Usenetu działają w rzeczywistym świecie. Prowadzą legalne biznesy w USA najczęściej, więc muszą stosować się do tamtejszego prawa tak jak wspomniany Google. Nie jest tajemnicą acz dla niektórych wstydliwa rzeczą, że w Usenecie mamy mnóstwo grup binarnych. Wśród nich są grupy dotyczące konkretnych konsoli do gier na przykład alt.binaries.games.xbox360 gdzie można znaleźć odpowiednie oprogramowanie czy grupy binarne gdzie można znaleźć np. seriale HBO. Na każde zgłoszenie właściciela praw autorskich provider Usenetu musi odpowiednio reagować.

Taka reakcja powoduje to co nazywamy niekompletnością. Pliki na grupach dyskusyjnych mogą być usuwane lub częściowo usuwane przez providera tak aby spowodować niekompletność materiału.

Najwięcej zgłoszeń DMCA dotyczy przede wszystkim produkcji HBO i gier na konsole. Użytkownicy Usenetu punktują tutaj szczególnie grupę Giganews i grupę Highwinds. To są najwięksi providerzy, którzy odbierają najwięcej zgłoszeń DMCA od zainteresowanych podmiotów i usuwają wskazane materiały.

Znacznie większym pozytywem ze strony użytkowników Usenetu cieszy się Astraweb, który jest wskazywany jako ostatni niezależny provider, dodatkowo jest trochę z boku jeśli chodzi o aktywność zgłoszeń DMCA. To powoduje, że niekompletności związane z ustawą DMCA dotykają Astraweb w mniejszym stopniu niż grupę Giganews (Giganews, Supernews, Usenet.net etc.) czy grupę Highwinds (NewsgroupDirect, Newsdemon, Easynews, Usenetserver etc.). I takie postawienie sprawy spowodowało, że wielu użytkowników w ostatnich czasach zaopatrzyło się w konto w Astraweb.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły , , , , , , ,

  1. Rafi
    marca 11th, 2012 at 11:01 | #1

    Może jakieś źródła np. stronę do jakiegoś forum?

  2. Rafal Olszak
    marca 11th, 2012 at 11:30 | #2

    @Rafi
    Źródła są rożne. Poczynając od obserwacji użytkowników i for internetowych, a kończąc na własnych. I to nie tylko z ostatniego czasu ale sprawa przewija się już znacznie dłużej niż rok co daje możliwość zaobserwowania pewnych spraw.

  1. Brak jeszcze trackbacków

Usenet 30 lat temu

Zadajcie sobie pytanie gdzie byliście w 1982 roku. Teraz zobaczcie jak wyglądał Usenet i poruszanie się po nim w 1982...

Close