Home > Aktualności > Domeny Wikimedii już nie są utrzymywane w GoDaddy

Domeny Wikimedii już nie są utrzymywane w GoDaddy

wikipediaPamiętacie zamieszanie z SOPA? Pisałem o GoDaddy i Wikipedii. Ze względu na poparcie ustawy SOPA przez GoDaddy założyciel Wikipedii Jimmy Wales zapowiedział przeniesienie domen zarządzanych przez Wikimedię do innego rejestratora. Trzeba pamietać, że oprócz Wikipedia.org wchodziły w grę inne projekty Wikimedii takie jak: Wiktionary, Wikiquote, Wikibooks, Wikisource, Wikispecies, Wikinews, Wikiversity.

Protesty przeciw SOPA ucichły, bo senatorowie w USA zaczęli wycofywać swoje poparcie dla tej inicjatywy legislacyjnej. Także oświadczenie administracji prezydenta Obamy spowodowało uspokojenie sytuacji. O tym wszystkim już pisałem: Biały Dom odrzuca główne postanowienia SOPA. USA globalnym policjantem.
Jednak w Internecie tak jak w życiu należy dotrzymywać słowa. Kto jak kto ale Jimmy Wales nie mógł sobie pozwolić na zapomnienie o całej sprawie. Tym bardziej, że to właśnie Wikipedia była przez wielu traktowana jako serwis, który niesie pochodnię wolności.

Widząc co się dzieje kierownictwo GoDaddy zaczęło się wycofywać rakiem z podjętej decyzji: GoDaddy wycofuje swoje poparcie dla SOPA po buncie klientów.
Wielu Internautów podejrzewało w tym tylko taktyczne zagranie ze strony tego znanego rejestratora. Właśnie brak określonego i jasno sprecyzowanego stanowiska ze strony GoDaddy sprawił, ze Jimmy Wales postanowił wprowadzić plan przeniesienia domen w życie.

Tak więc jak było zapowiedziane tak zostało zrobione. 9 marca Wikimedia – amerykańska fundacja, opiekująca się wybranymi projektami opartymi na oprogramowaniu MediaWiki, m.in. Wikipedią ogłosiła, że zakończyła transfer swoich domen do rejestratora MarkMonitor. Era utrzymywania domen Fundacji Wikimedia w GoDaddy zakończyła się i prawdopodobnie już nie wróci.

Fragment rezultatu zapytania WHOIS dla Wikipedia.org sprzed przenosin:

whois-wikipedia-godaddy

Fragment rezultatu zapytania WHOIS dla Wikipedia.org po przenosinach:

whois-wikipedia-markmonitor

Źródło: Transfer of Wikipedia sites from GoDaddy complete.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

DMCA i niekompletne pliki w usenecie

Osoby, które znają sieć, Usenet albo chociażby korzystają z wyszukiwarki Google mogły spotkać się z ograniczeniami związanymi z DMCA. DMCA...

Close