Home > Artykuły, How to, Programy > Jak dostać się do Usenetu?

Jak dostać się do Usenetu?

Żeby korzystać z zasobów Usenetu trzeba zainstalować program będący tzw. czytnikiem newsów lub skorzystać ze znajdujących się na niektórych stronach www tzw. bramek. Programy do obsługi poczty elektronicznej takie jak Outlook Express (Windows) czy Mozilla Thunderbird (Windows, GNU/Linux,, Mac OS X) są naturalnymi i najprostszymi czytnikami grup dyskusyjnych. Wymiana informacji następuje za pomocą protokołu NNTP (Network News Transfer Protocol). Konfiguracja jest bardzo prosta i sprowadza się do kilku czynności:
• Wpisania przyjaznej nazwy pod jaką będziemy identyfikować dostęp do serwera grup dyskusyjnych,
• Podania nazwy użytkownika i adresu email , który będzie nasz identyfikował gdy opublikujemy jakiekolwiek posty – warto tutaj wtrącić słowa REMOVETHIS np.: kowalski@REMOVETHISgmail.com co ewentualnie zapobiegnie niechcianemu spamowi,
• Musimy podać nazwę serwera, z którym chcemy się łączyć lub jego nr IP,
• Połączenie powinno odbywać się na porcie 119 jeśli nie jest szyfrowane, najczęściej też serwery grup dyskusyjnych nie wymagają logowania gdyż dostęp jest przydzielany od strony dostawcy.
Jak widać konfiguracja jest bardzo prosta i jeśli występują jakiekolwiek problemy mogą mieć swoje źródło po naszej stronie np. firewall, inne oprogramowanie do kontroli ruchu wychodzącego i przychodzącego lub w niewłaściwej konfiguracji dostępu ze strony dostawcy – takiej nieprzyjemności osobiście doświadczyłem a był to provider o ustalonej renomie międzynarodowej. Jednak dzięki sprawnej pomocy technicznej sprawa została szybko rozwiązana.
Możemy skorzystać zarówno z płatnych jak i darmowych serwerów grup dyskusyjnych jednak za niewielką opłatą uzyskujemy bardzo dobrej jakości połączenie do zasobów wielu grup dyskusyjnych a szczególnie binariów.
Duża cześć grup dyskusyjnych ma charakter lokalny jednak nie obawiajmy się, ze łącząc się z serwerem (-ami) naszego dostawcy np. z USA będziemy pozbawieni dostępu do tych grup. Serwery nieustannie komunikują się i uzupełniają wzajemne braki i w ten sposób wiadomości propagują się i łącząc się z serwerem dostawcy w USA czy w Holandii czy we Wrocławiu powinniśmy odnaleźć te same informacje. Powinniśmy, bo nie zawsze tak jest i starsze wiadomości są usuwane z systemu. Tutaj o jakości oferty decyduje czas przechowywania danych (ang. retention). Jak wspomniałem już wcześniej należy pamiętać tez o anonimowości i o czasie przechowywania danych binarnych czyli np.:plików mp3 , video, programów etc. gdyż Usenet to już nie tylko platforma do dyskusji ale coraz częściej służy do bezpiecznej i anonimowej wymiany plików a nie wszyscy dostawcy – szczególnie w Polsce pozwalają na jakakolwiek wymianę danych binarnych.
Więcej o czytnikach grup dyskusyjnych już wkrótce.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły, How to, Programy , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Usenet – medium do wymiany plików

Dokonując wyboru dostawcy Usenetu zwracaj uwagę na to, czy grupy dyskusyjne podlegają cenzurze treści i czy provider sprawdza i gromadzi...

Close