Home > Aktualności > Wyniki sprzedaży Apple wskazują na początek ery post-PC

Wyniki sprzedaży Apple wskazują na początek ery post-PC

kwietnia 25th, 2012

Jeżeli ktoś nie wierzy w postęp technologii i nie przeczytał wpisu z marca zatytułowanego: Mamy początek ery post-PC. Usenet będzie się rozwijał w nowej rzeczywistości, to po ogłoszonych po sesji giełdowej w USA wynikach firmy Apple będzie wiedział o co chodzi. Tego jak sprzedają się urządzenia spod znaku jabłka i które z nich są liderami sprzedaży nie można negować i to wyniki ich sprzedaży pokazują, w którą stronę będziemy podążać.

We wspomnianym wpisie pokazałem wykres jak wyglądały  dostawy poszczególnych produktów na przestrzeni lat. Teraz Apple pokazuje swoje wyniki sprzedaży i te wyniki wskazują nam trend obowiązujący na rynku. Widać dokładnie zmierzch dotychczasowych rozwiązań komputerowych na rzecz rozwiązań mobilnych, których przedstawicielami są iPhone i iPad.

Oto interesujące nas wyniki sprzedaży Apple w mijającym kwartale:
iPhone: 35,1mln sztuk – wzrost o 88% do analogicznego okresu rok temu,
iPad: 11,8mln sztuk – wzrost o 151% do analogicznego okresu roku temu,
Mac: 4mln sztuk – 7% wzrost do analogicznego okresu rok temu,
iPod: 7,7mln sztuk – 15% spadek do analogicznego okresu rok temu.

Z przytoczonych danych jasno widać, że wielofunkcyjne iPhone i iPad dominują w sprzedaży. Wzrost sprzedaży na pewno podkręciło wprowadzenie iPada z wyświetlaczem Retina. Jobs nie bał się kanibalizmu wśród swoich produktów ale też miał wizję, która pozwalała mu tego uniknąć. Tutaj widzimy jednak znaczący już spadek sprzedaży urządzeń typu iPod, która zapewne ratowana jest dzięki sprzedaży iPoda Touch – niestety nie dysponuję takimi danymi i są to moje luźne przypuszczenia. Zaskakująco stabilnie utrzymuje się sprzedaż komputerów Mac.

Oczywiście sprzedaż przekłada się również na wyniki finansowe firmy. Nie będę się tutaj szczegółowo rozpisywał, bo nie to jest moim celem. W każdym razie należy wspomnieć, że kwartalny zysk netto wyniósł 11,6 miliarda dolarów w porównaniu do 6 miliardów dolarów w analogicznym kwartale rok temu. I to wszystko przy przychodach wynoszących 39,2 miliarda dolarów. Czy jest jeszcze ktoś, kogo nie przekonują tezy o erze post-PC? A może Apple to tylko wyjątek potwierdzający regułę?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter

Aktualności , , , , ,

 1. stalkerama
  kwietnia 25th, 2012 at 03:12 | #1

  Do ery post-pc jeszcze trochę brakuje a balon dmuchany przez apple może strzelić z hukiem większym niż to było w przypadku WorldComu.

  Jeśli chodzi o jakość produktów tej firmy to jestem podobnego zdania co ten pan ;) http://applefobia.blox.pl/ .Nie stać mnie … żeby wydawać na badziewie.

 2. Rafal Olszak
  kwietnia 25th, 2012 at 08:43 | #2

  Co do określenia post-PC byłem zawsze sceptyczny. Ale trochę analiz przejrzałem i wykresy mówią same za siebie. Czy to jest stały trend? Zobaczymy. Na razie sprzedaż urządzeń typu smartfony czy tablety wygląda bardzo efektownie.
  Co do jakości to mam już kilka miesięcy iPada 2 i długo zastanawiałem się nad wyborem. Co do jakości tego sprzętu to nie mogę złego słowa powiedzieć. Inna rzecz to filozofia, która towarzyszy ich tworzeniu. Wydaje mi się, że Jobs uwiódł ludzi swoimi produktami. Może aż za bardzo.

  Wczoraj po wynikach zastanawiałem się gdzie oni mają jakiś rezerwy, które pozwolą na wzrosty. Właściwie wszystko już znamy, a kurs spółki zachowuje się tak dynamicznie jakby to był jakiś startup. Jeśli następne produkty lub usługi nie trafią w rynek to może być niewesoło. Może obniżenie ratingu papierów Nokii do poziomu śmieciowego pomogło ;)

 1. Brak jeszcze trackbacków

Wreszcie mamy Google Drive!

Jeszcze przed momentem usługa nie była udostępniona! A tu taki kawał. Właśnie wszedłem na drive.google.com i o to moim oczom...

Close