Home > Aktualności > Kim Dotcom tworzy nowy MegaUpload na domenie Me.ga

Kim Dotcom tworzy nowy MegaUpload na domenie Me.ga

listopada 2nd, 2012

me-gaWszyscy wiemy jak zakończyła się sprawa z MegaUpload. Pisałem o tym już we wpisach: MegaUpload zamknięty. Założyciel i współpracownicy aresztowani oraz Nagranie: założyciel MegaUpload w sądzie . Kim Dotcom jest jednak twardym i majętnym zawodnikiem i postanowił reaktywować MegaUpload. Nie znamy jeszcze formuły i nie wiemy czy wystartuje. Dotychczasowe działania świadczą jednak o tym, że sprawa jest poważna.

Domeny zarządzane przez ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) nie są bezpieczne jeśli chodzi o taki rodzaj biznesu. Mimo, że formalnie ICANN jest prywatną organizacją non-profit, o statusie firmy zarejestrowanej w stanie Kalifornia to instytucje rządowe USA mają bezpośredni wpływ na jej działanie. Taki stan rzeczy powoduje, że domena globalna może zostać przejęta. Z takimi przypadkami mięliśmy już wielokrotnie do czynienia. A tego Dotcom chciałby uniknąć.

W tej chwili wygląda na to, że nowy serwis powstanie na domenie narodowej Gabonu – małego państwa w Afryce Środkowej położonego nad Oceanem Atlantyckim z językiem francuskim jako językiem urzędowym. Wybór Gabonu okazuje się całkiem trafny. Państwo uzyskało niepodległość od Francji dopiero w 1960 roku, religią dominującą jest chrześcijaństwo i jest to jedno z najbogatszych państw regionu rządzone demokratycznie. Gabon to tylko ok. 1,5 mln mieszkańców.

Wybór domeny Me.ga na nowy serwis kończy część spekulacji dotyczących nowego projektu. Wybór hostingu również nie jest prostą sprawą gdyż wykluczeni z automatu są amerykańscy providerzy, których obowiązuje DMCA (ang. Digital Millenium Copyright Act) – ustawa obowiązująca od 1998 w USA zabraniająca tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania.

Powstanie nowego serwisu na gruzach MegaUpload jest ogromnym wyzwaniem dla Dotcoma. Przeciwko sobie ma zarówno prawo jak i wiele amerykańskich instytucji rządowych. Powstanie serwisu Me.ga może ośmieszyć USA. W takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić aby serwis działał bez jakichkolwiek przeszkód. Mimo tego start serwisu ma nastąpić w styczniu przyszłego roku w rocznicę zamknięcia MegaUpload.

Mam dla Was dobrą wiadomość. Nie trzeba było długo czekać. Oficjalna aplikacja Me.Ga, szeroko opisana jest już dostępna na Programosy.pl:
http://www.programosy.pl/program,megasync.html

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

RapidShare usuwa ograniczenia pobierania dla darmowych kont

Po zamknięciu serwisu MegaUpload Rapidshare zauważył znaczny przypływ użytkowników korzystających z darmowych kont. Stwierdzili, że są to osoby zainteresowane wyłącznie...

Close