Home > Aktualności > Pozew zbiorowy przeciw Pobieraczkowi nie rozwiązuje problemu

Pozew zbiorowy przeciw Pobieraczkowi nie rozwiązuje problemu

października 11th, 2012

pobieraczekWczoraj Gazeta Wyborcza w swoim artykule Będzie zbiorowy pozew przeciwko Pobieraczkowi.pl poinformowała, że Sąd Okręgowy w Gdańsku zgodził sie na pozew zbiorowy przeciwko właścicielom serwisu Pobieraczek.pl .

Wielokrotnie pisałem o Pobieraczku i powiem szczerze, że to temat rzeka. To temat, który chyba nigdy się nie skończy. Nie ma tygodnia bez wpisu w komentarzach albo osobistej korespondencji na temat problemów z Pobieraczkiem. Dodatkowo Pobieraczek przez wielu użytkowników utożsamiany jest z usenetem na zasadzie, że usenet to Pobieraczek. Pisałem o Pobieraczku również wtedy kiedy Hubert Osiński składał pozew w Sądzie w Gdańsku: Pozew zbiorowy przeciwko właścicielom serwisu Pobieraczek.pl został złożony. Zresztą pod tym linkiem można obejrzeć sobie filmik z tego wydarzenia.

Dlaczego sądzę, że pozew zbiorowy nawet kiedy zakończy się sukcesem nie załatwi sprawy wszystkich internautów, którzy udzielają się w komentarzach i na forach? Z prostej przyczyny. Nie wszyscy mają tyle samozaparcia, chęci, czasu. Zresztą wystarczy wpisać cokolwiek. Nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości jak pozew zbiorowy, a część zapewne myśli, że ten pozew rozwiąże także ich sprawę bez wychodzenia z domu.

Otóż nie. Tak nie będzie. Można kibicować Hubertowi Osińskiemu, że udało mu się doprowadzić do sytuacji, kiedy pozew trafi na wokandę. Do obecnych osób wymienionych w pozwie zapewne będą mogły dołączyć następne. Ale te, które tego nie zrobią swojej sprawy nie załatwią. Dlaczego? A no dlatego, że polskie prawo to nie prawo amerykańskie gdzie zasadnicze znaczenie mają precedensy czyli prawo tworzone przez sądy. Tam sądy wyrokując w danej sprawie związane są poprzednimi decyzjami sądów orzekających w podobnych sprawach. U nas tak fajnie nie ma.
Kary nakładane przez UOKiK nie powodują, że firma zwija interes. Pozew zbiorowy złożony przez niewielka grupę osób też nie załatwi sprawy. Oczywiście efekt propagandowy jest całkiem niezły i kierunek działania został wskazany. Następni będą mieli łatwiej w dochodzeniu swoich praw.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Promocja w NewsgroupDirect z okazji nadchodzącego roku szkolnego

Nadszedł wrzesień. To miesiąc przez jednych nielubiany, a przez innych wyczekiwany. Nierozłącznie kojarzy się ze szkołą. Dostrzegają to także handlowcy...

Close